به گزارش پارس نیوز، 

پترو پروشنکو، رئیس‌جمهور اوکراین، روز شنبه در پیامی توییتری از افزایش تحرکات نظامی روسیه در مرزهای شرقی اوکراین خبر داد.

رئیس‌جمهور اوکراین در صفحه توییتر خود مدعی شد: «روسیه در مناطق دنباس و شبه‌جزیره کریمه (در شرق اوکراین) هم‌اکنون نزدیک به 80 هزار نیروی زمینی، 1400 سامانه موشکی و توپخانه، 900 تانک، 2300 خودروی زرهی، 500 هواپیما و 300 بالگرد مستقر کرده است».

روز یکشنبه هفته جاری در پی ورود غیرقانونی سه فروند کشتی اوکراینی به آب‌های سرزمینی روسیه در تنگه «کِرچ»، بین دریای سیاه و دریای آزُف (Azov)، نزدیک شبه‌جزیره کریمه، نیروی دریایی روسیه کشتی‌های اوکراینی را توقیف و ملوانان را نیز بازداشت کرد. رسانه‌های اوکراینی اعلام کردند که در این حادثه تبادل آتش بین نیروهای دریایی روسیه و اوکراین صورت گرفته است و چند ملوان اوکراینی نیز زخمی شده‌اند.

همچنین بنا به گزارش نیویورک‌ تایمز، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اعلام کرد ولادیمیر پوتین و آنگلا مرکل روز شنبه در حاشیه نشست گروه 20 در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، توافق کردند برای بررسی تنش اخیر بین مسکو و کی‌یف، گفتگوهای چهارجانبه‌ای بین اوکراین، روسیه، فرانسه و آلمان، در سطح مشاور آغاز شود.

دولت روسیه در واکنش به اقدامات تحریک‌آمیز اخیر اوکراین گفته است این تحرکات طراحی عمدی «پترو پروشنکو» برای اِعمال حکومت نظامی در سراسر کشور و لغو انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین در ماه مارس است؛ چرا که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد محبوبیت پروشنکو در اوکراین به‌شدت کاهش یافته و شکست او در انتخابات آتی قطعی است.