به گزارش پارس نیوز، 

در ادامه فشارهای بین‌المللی و افزایش فاجعه انسانی در یمن، دولت هلند نیز اعلام کرد شرایط  فروش تسلیحات نظامی به عربستان، امارات و مصر را سخت‌تر می‌کند.

«زیگریت کاگ»، وزیر خارجه هلند در گزارش به نمایندگان پارلمان این کشور اعلام کرد: «فروشندگان تسلیحات نظامی در هلند باید فعالانه نشان دهند سلاحهایی که به عربستان، امارات، و مصر می‌فروشند نباید در جنگ یمن مورد استفاده قرار گیرند».

به گفته «کاگ»، سیاست صادرات تسلیحات نظامی هلند تاکنون سخت‌گیرانه بوده اما لازم است از این پس نیز سخت‌گیرانه‌تر شود.

بنا به گزارشهای رسمی سازمان ملل، در بمباران جنگنده‌های ائتلاف سعودی علیه مردم یمن تاکنون بیش از 10 هزار نفر از جمله کودک و زن کشته شده‌اند و بیش از 22 میلیون یمنی از کل جمعیت 28 میلیون نفری این کشور در شرایط بحرانی به سر می‌بردند و هم‌اکنون این کشور محل بروز بدترین فاجعه انسانی در جهان است.

هفته گذشته سه کشور اروپایی آلمان، فنلاند، دانمارک که اخیراً خود اعلام کردند فروش سلاح به ریاض را متوقف می‌کنند از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز خواستند فروش تسلیحات نظامی به عربستان را متوقف کنند. برلین و کپنهاگ به علت ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، فروش سلاح به عربستان متوقف کردند، اما هلسینکی حمله ائتلاف سعودی به یمن و بحران انسانی روزافزون در یمن را عامل اصلی توقف تسلیحات نظامی به این کشور را علام کرده است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی و منتقد ولیعهد عربستان، دوم اکتبر (10 مهر) پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. مقامات ارشد عربستان و به‌خصوص محمد بن سلمان، ولیعهد، مدعی شدند خاشقجی پس از انجام کار‌های اداری خود کنسولگری عربستان را ترک کرده است. با این حال، ریاض چند هفته بعد به قتل خاشقجی در کنسولگری این کشور اعتراف کرد.