به گزارش پارس نیوز، 

فردا پنجشنبه نشست وزیران خارجه کشورهای همسایه لیبی برای پیشبرد روند سیاسی وامنیتی در این کشور در خارطوم پایتخت سودان برگزار می‌شود.

در این نشست سودان، مصر، چاد، تونس و الجزایر و غسان سلامه نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور لیبی، نماینده اتحادیه عرب، نماینده اتحادیه آفریقا، نماینده اتحادیه اروپا و نماینده فرانسه و ایتالیا حضور خواهند یافت.

ابوبکر الصدیق سخنگوی رسمی وزارت خارجه سودان گفت که نشست خارطوم با هدف پیشبرد تلاش‌ها برای حل و فصل سیاسی بحران لیبی و بررسی پیامدهای بحران لیبی بر امنیت منطقه‌ای و همچنین بررسی تروریسم و قاچاق انسان برگزار می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد که این نشست به توافقی بین کشورهای همسایه لیبی بر سر نحوه پیشبرد تلاش‌های حل و فصل سیاسی بحران لیبی و مهار هرگونه تاثیر این بحران بر امنیت و صلح منطقه بینجامد.

از سوی دیگر علی المحروقی کاردار سفارت لیبی در خارطوم گفت که وزیر خارجه لیبی در این نشست شرکت می‌کند.

غسان سلامه نماینده ویژه سازمان ملل در امور لیبی هجدهم آبان ماه گذشته گفت که کنفرانسی ملی در هفته های اول سال 2019 میلادی در لیبی برای پیشبرد برگزاری انتخابات برگزار می شود.

وی افزود: این کنفرانس "تریبونی" برای لیبیایی‌ها به منظور بیان نقطه نظرات خود درباره آینده خواهد بود ،زیرا نمی تواند نادیده گرفتن آنها از سوی کسانی که اکنون در قدرت هستند، ادامه یابد.

لیبی از زمان سرنگونی معمر القذافی در سال 2011 میلادی تاکنون صحنه اختلافات و درگیری‌‌های شدید بر سر قدرت است. این اختلافات منجر شده که لیبیایی‌ها نتوانند دولت یکپارچه‌ای در این کشور تشکیل دهند، به‌گونه‌ای که در شرق پارلمان لیبی اداره امور را در دست دارد و در غرب نیز دولت وفاق ملی که نتوانسته از پارلمان رأی اعتماد بگیرد بر سر کار است. این در حالی است که در پی نبود دولت یکپارچه در لیبی این کشور با خلأ امنیتی مواجه است.