به گزارش پارس نیوز، 

وزارت خارجه الجزایر افزود، وزیران خارجه کشورهای عضو این اتحادیه نیز در جریان این درخواست قرار گرفته اند.

بر اساس این بیانیه، الجزیره بارها تاکید کرده است اتحادیه مغرب عربی باید از نو شروع به کار کند . 

خبرگزاری الجزایر(واج) در خصوص این بیانیه وزارت خارجه نوشت، این دعوت در حقیقت نشان می دهد الجزایر به اصل همکاری کشورهای عضو مغرب عربی با هم اعتقاد راسخ دارد و آن ها را کامل کننده یکدیگر می داند.

واج افزود، الجزایر بر این باور است که اتحادیه مغرب عربی وزنه سنگینی در منطقه است و می تواند در توازن قوا در منطقه و حتی در سطوح بین المللی نقش داشته باشد.

برخی رسانه های عربی و از جمله ارم نیوز، این اقدام وزارت خارجه الجزایر را نخستین پاسخ رسمی این کشور به درخواست شاه مغرب برای حل اختلافات دو کشور دانسته اند.

اتحادیه مغرب عربی(UMA) در زمستان سال 1989 با مشارکت الجزایر، لیبی،تونس، مغرب و موریتانی در شهر مراکش مغرب تشکیل شد اما اختلاف نظرها میان اعضای این اتحادیه به ویژه مغرب و الجزایر باعث شد از سال 1994میلادی تاکنون نشستی در سطح سران کشورهای عضو آن برگزار نشود.

مساحت کل کشورهای عضو اتحادیه مغرب عربی بیش از 6 میلیون کیلومتر مربع و جمعیت کشورهای عضو این اتحادیه نیز حدود 100 میلیون نفر است که 80درصد آن در الجزایر و مغرب زندگی می کنند.

مقر این اتحادیه در شهر رباط مغرب است و تونس تنها کشور از میان این پنج عضو این اتحادیه است که در قانون اساسی خود ذکر کرده است بخشی از این اتحادیه است.

آخرین نشست سران این اتحادیه در سال 1994 در تونس برگزار شد.

«الطیب البکوش» که مدتی وزیر خارجه تونس بوده، اکنون دبیر کل اتحادیه مغرب عربی است.