به گزارش پارس نیوز، 

٬ دادگاه حقوق بشر اروپا امروز طی حکمی از ترکیه خواست هرچه سریعتر رهبر سابق حزب دموکراتیک خلق‌ها یعنی صلاح الدین دمیرتاش را از زندان آزاد کند.

صلاحدین دمیرتاش که به عنوان رهبر حزب وابسته به پ.ک.ک در صحنه سیاسی ترکیه فعالیت کرده و بارها به عنوان نماینده به مجلس راه یافته و دو بار نیز به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری با اردوغان رقابت کرده٬ به اتهام حمایت از تروریسم٬ دعوت مردم به خشونت و تبعیت از دستورات سران پ.ک.ک زندانی شده است.

 دادگاه حقوق بشر اروپا در حکم خود اعلام کرده که برخی از دلایل زندانی شدن دمیرتاش معقول و منطقی است اما ادامه حبس او مشروع نیست و دادگاه باید او را آزاد کند و رسیدگی به این پرونده نیاز الزامی به زندانی بودن دمیرتاش ندارد.

عبدالحمید گل وزیر دادگستری ترکیه در این مورد اعلام کرد: من هنوز متن اصلی را ندیده‌ام و بنابراین برای قضاوت در این مورد زود است.

 اما رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور ترکیه در قایقی پیش در سخنرانی خود در جمع نمایندگان این حزب در مجلس اعلام کرد: تصمیمات دادگاه حقوق بشر اروپا ربطی به ما ندارد و ما به شیوه حقوقی به شکل دیگری به حملات خود ادامه خواهیم داد.