به گزارش پارس نیوز، 

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه بار دیگر تکرار کرد که آنکارا فایل‌های صوتی قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، را از طریق  نصب شنود در کنسولگری عربستان به دست نیاورده است.

این فرمانده پیشین سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در مصاحبه‌ با بی بی سی گفت ترکیه هیچ عملیات جاسوسی از کنسولگری عربستان در استانبول انجام نداده است.

آکار به بی سی سی گفت هیچ عملیات جاسوسی از کنسولگری در کار نیست و ما منبع دریافت فایل‌های صوتی را افشا نخواهیم کرد.

وزیر دفاع ترکیه در پاسخ به این سوال که آیا نصب شنود یک اقدام معمول برای ترکیه است با انکار ادعاهای مربوط به نصب شنود در کنسولگری عربستان گفت که هیچ شنودی در کار نبوده است. وی افزود ترکیه نمی‌خواهد فایل‌های صوتی مربوط به قتل جمال خاشقجی را علنی کند. این مقام ترکیه‌ای با این حال تاکید کرد که تصمیم‌گیری در این خصوص به شرایط بستگی داشته و برعهده دفتر دادستانی عمومی است.

آکار همچنین از متهم کردن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در ماجرای قتل روزنامه‌نگار سعودی امتناع و تاکید کرد ترکیه شواهد خود درباره پرونده خاشقجی را با دیگر کشورهای دوست به اشتراک گذاشته است و دادستانی این کشور در حال بررسی تمامی ابعاد این ماجراست.

اظهارات وزیر دفاع ترکیه در حالی مطرح شد که عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان به روزنامه الشرق الاوسط این کشور گفت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نگفته است که ولیعهد عربستان دستور قتل خاشقجی را داده است. اردوغان گفته بود که بالاترین مقامات عربستان پشت ماجرای قتل خاشقجی هستند. با این حال الجبیر مدعی شد مقامات ارشد ترکیه به او اطمینان خاطر داده‌اند که منظور اردوغان، محمد بن سلمان نبوده است.

وزیر خارجه عربستان همچنین یادآور شده بود که ریاض از آنکارا خواسته است تا تمامی شواهد خود را در ماجرای قتل خاشقجی در اختیار دادستان عمومی عربستان قرار دهد. الجبیر به الشرق الاوسط گفت: کسانی که خواهان دستیابی به عدالت هستند، باید آنچه را لازم است در اختیار مقامات قضایی عربستان قرار دهند.

مقامات ترکیه می‌گویند جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی روزنامه واشنگتن پست، که از روز دوم اکتبر در پی مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد، به دست عوامل سعودی در کنسولگری این کشور به طرز وحشیانه‌ای به قتل رسیده است. آنکارا اعلام کرده است که فایل‌های صوتی مربوط به قتل خاشقجی را در اختیار دارد.