به گزارش پارس نیوز، 

«مسرور بارزانی» مشاور شورای امنیت کردستان عراق روز شنبه با «آندرو پیک» معاون وزیر خارجە آمریکا در امور غرب آسیا نشستی را برگزار کرد.

به نوشته وبگاه «باس نیوز» در این نشست وضعیت مناطق خارج از ادارە حکومت کردستان و آغاز مرحله جدیدی از راه حل اختلاف اربیل با بغداد بررسی شد.

در این نشست همچنین توافق جدید بین بغداد و اربیل برای از سرگیری صادرات نفت کرکوک و از راه لولەهای نفتی کردستان بە بندر «جیهان» در ترکیە مورد بحث قرار گرفت. 

مقام آمریکایی در این دیدار بر لزوم توسعه روابط بین اربیل و بغداد تاکید کرد. آندرو پیک در این نشست به شجاعت نیروهای پیشمرگه در مقابله با داعش اشاره کرد.

برخی منابع خبری بحث درباره تحریم‌های ایران و همکاری کردستان با واشنگتن در این مسیر را از دیگر محورهای مورد گفت‌و‌گو در این نشست عنوان داشتند.

این در حالی است که چندی قبل معاون اتاق بازرگانی استان سلیمانیه عراق بر بی تاثیر بودن تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر روابط اقتصادی منطقه کردستان عراق با ایران تاکید کرد.

به نوشته پایگاه خبری «الغد پرس» «نوزاد غفور» معاون مدیر اتاق بازرگانی استان سلیمانیه عراق در نشست خبری گفت:«روابط تجاری ایران و اقلیم کردستان صرف‌نظر از تصمیمات واشنگتن ادامه خواهد یافت.»

او با اشاره بر رشد روابط اقتصادی فیمابین در بازه‌ زمانی اخیر، بسته شدن گذرگاه‌های مرزی میان ایران و کردستان را تکذیب کرد و گفت: «هیچ تصمیمی مبنی بر بستن گذرگاه‌ها یا مرز میان دو طرف گرفته نشده و اقلیم از تبادلات تجاری با ایران سودمند است.»