به گزارش پارس نیوز، 

سخنگوی ریاست اتحادیه اروپا اعلام کرد اتحادیه اروپا از واشنگتن خواسته است پیامدهای خروج خود از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را مدنظر قرار دهد.

این مقام اتحادیه اروپا دربیانیه‌ای که از طرف ریاست این اتحادیه برای قانونگذاران پارلمان اروپا قرائت شد، اعلام کرد: آمریکا و روسیه باید همچنان در یک گفتگوی سازنده به منظور حفظ پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد مشارکت و از اجرای کامل  و قابل اطمینان آن، که برای ثبات اروپا و جهان حیاتی است، اطمینان حاصل کنند.

سخنگوی ریاست اتحادیه اروپا در ادامه تاکید کرد ما از آمریکا می‎‌خواهیم عواقب ناشی از خروج خود از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را بر روی امنیت گروهی خود و ما درنظر بگیرد.

پیش از این دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد آینده نامشخص پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد میان واشنگتن و مسکو، برای روسیه و کشورهای اروپایی هشدارآمیز است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه خروج از توافقات بین‌المللی، در ماه اکتبر بدون ارائه هیچ سندی، روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد و گفت در صورتی که روسیه و چین با یک پیمان جدید موافقت نکنند، آمریکا به زودی از آن خارج خواهد شد. وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا با این تصمیم، رویای جهان تک‌قطبی را در سر می‌پروراند.

 این پیمان در سال 1987 میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و یکی از اقدامات اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد بود. این پیمان در 8 دسامبر آن سال در واشنگتن به امضای رونالد ریگان، رئیس‌جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی رسید. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد هر دو کشور را ملزم به از بین بردن موشک‌های کروز و بالستیک زمینی با برد حدود 300 تا 3 هزار و 400 مایل می‌کرد.

تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با انتقادات گسترده بین‌المللی همراه شد.