به گزارش پارس نیوز، 

«مولود چاووش اغلو» امروز (چهارشنبه) مدعی شد که به واسطه عملیات «سپر فرات» و «شاخه زیتون» که در منطقه «عفرین» در شمال سوریه از سوی ارتش ترکیه صورت گرفته، ۲۶۰ پناهجوی سوری به خانه‌های خود بازگشته‌اند.

به نوشته پایگاه خبری عنب بلدی، اکثر این تعداد پناهجو در خلال تعطیلات عید فطر و عید قربان برای دیدار با اقوام خود به شهرهای حومه حلب رفته و دیگر به ترکیه باز نگشته‌اند و تعداد پناهجویانی که در حال حاضر به این منطقه باز می‌گردند کاهش یافته است.

ترکیه به همراه نیروهای هم‌پیمان خود از جمله گروهک «ارتش آزاد سوریه» در جریان عملیات «سپر فرات» ( ۲۴ آگوست ۲۰۱۶ الی  ۲۹ مارس ۲۰۱۷) که هفت ماه و پنج روز به طول انجامید، در نبرد با داعش شهر «جرابلس» و مناطقی در شمال سوریه را به کنترل خود در آورد و سپس در جریان عملیات «شاخه زیتون» علیه نیروهای کرد، (از تاریخ ۲۰ ژانویه الی ۲۴ مارس ۲۰۱۸) که به مدت دو ماه و چهار روز طول کشید شهر «عفرین» را اشغال کرد. ترکیه تلاش دارد شمال سوریه را به منطقه نفوذ خود تبدیل کند.

به نوشته‌ی عنب‌بلدی، آمار ساکنان شهرها و شهرک‌های شمالی حلب در دسترس نیست و آمارگیری پس از صدور کارت‌ شناسایی آغاز خواهد شد. ترکیه در ماههای گذشته اقدام به افتتاح چندین طرح خدماتی و سرمایه‌گذاری در این منطقه کرده است؛ از جمله احداث چندین جاده و اتوبان که اتوبان ترکیه به شهر الراعی یکی از آن‌هاست.

طبق آمار وزارت کشور ترکیه در ابتدای سال میلادی جاری، تعداد سه میلیون و ۴۲۴ هزار پناهنده سوری در این کشور حضور دارند.

بیشتر این پناهجویان در شهر استانبول با تعداد ۵۳۷ هزار و ۸۲۹ نفر و شهر «شانلی اورفا» با ۴۶۲ هزار و ۹۶۱ پناهجو و استان هاتای با ۴۵۷ هزار پناهجو اقامت دارند.