به گزارش پارس نیوز، 

ماریا اسخاکه، از نمایندگان پارلمان اروپا، در پایگاه اینترنتی خود، در نامه‌ای خطاب به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار خروج سفیران کشور‌های این اتحادیه از ریاض شد.

متن این نامه که به امضای ۵۷ نفر از نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا رسیده بدین شرح است:

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار (عربستانی منتقد ریاض)، پنج هفته قبل پس از وارد شدن به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید. پرسش‌های مهمی همچنان باقی است که شامل محل اختفای بقایای جسد خاشقجی و هویت کسانی که دستور قتل او را صادر کردند، می‌شود.

مرگ خاشقجی در راس فهرست موارد نقض حقوق بشر که عربستان سعودی هم در داخل و هم در خارج از کشور مرتکب شده است، و نیز در راس اقداماتی قرار می‌گیرد که دولت سعودی برای تحت فشار قراد دادن سازمان‌های دولتی و بین‌المللی به منظور ساکت کردن آن‌ها در برابر عملکرد وحشتناک این کشور در زمینه حقوق بشر انجام داده است. در یک رویداد جدید و به شدت نگران کننده، ۱۲ مرد شیعه در محاکمه‌ای به اعدام محکوم شده‌اند که سازمان عفو بین‌الملل آن را یک «محاکمه کاملا ناعادلانه» توصیف کرده است. این ۱۲ نفر با خطر اعدام قریب‌الوقوع مواجه‌اند.

در نتیجه، ما از شما (موگرینی) می‌خواهیم در واکنش به استمرار یافتن نقض حقوق بشر در عربستان سعودی، از جمله اعدام قریب‌الوقوع ۱۲ مرد، قتل وحشتناک جمال خاشقجی و نقش مخرب عربستان سعودی در یمن، رؤسای هیئت‌های اتحادیه اروپا در ریاض را تا زمانی که عربستان به بمباران غیرنظامیان در یمن پایان دهد، گام‌های مثبتی در حوزه رعایت حقوق بشر بردارد و به انجام دادن تحقیقات بین المللی و محاکمه عادلانه مسببان قتل خاشقجی متعهد شود، فرا بخواند.