به گزارش پارس نیوز، 

ولادیمیر چیژوف، سفیر روسیه در اتحادیه اروپا در مصاحبه با فایننشال تایمز اعلام کرد اگر آمریکا پس از خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌بُرد، تصمیم به استقرار موشک‌های جدید در اروپا داشته باشد، ریسک وقوع حوادث ناگوار در اروپا افزایش می‌یابد.

چیژوف به فایننشال تایمز گفت: برنامه بعدی دولت آمریکا پس از خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد چیست؟ اگر آنها قصد استقرار موشک در اروپا را داشته باشند، این اقدام منجر به وقوع حوادث ناگهانی و ناگوار در سراسر اروپا خواهد شد.

بنابر گفته این دیپلمات روس، اروپا ذی‌نفع اصلی پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد است و بنابراین لغو این پیمان تاثیر بدی بر آنها خواهد داشت.

سفیر روسیه در اتحادیه اروپا گفت: بزرگترین برنده پیمان 1987 اروپا بود زیرا اروپا جایی بود که موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد آمریکا در آنجا مستقر شده و در نتیجه اروپا هدف موشک‌های مشابه اتحاد جماهیر شوروی نیز بود. چیژوف درباره احتمال تجدیدنظر در پیمان منع موشک‎‌های هسته‌ای میان‌برد، با رد پیشنهاد آمریکا برای پیوستن چین به این پیمان گفت روسیه مرزهای مشترک با چین دارد و دلایل بیشتری برای نگرانی درباره برنامه موشکی پکن دارد.

اظهارات این دیپلمات روس در حالی مطرح شد که  اواخر اکتبر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با طرح ادعای نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد از سوی روسیه اعلام کرد کشورش به زودی از این پیمان خارج می‌شود.

پیش از این مسکو و واشنگتن، بارها یکدیگر را متهم به نقض پیمان موشکی 1987 کرده‌اند. روسیه می‌گوید آمریکا با استقرار پرتاب‌کننده موشکی تاماهاک در رومانی و لهستان اقدام به نقض آشکار پیمان موشک‌های میان‌برد کرده است. روسیه همچنین به توسعه هواپیماهای بدون سرنشین و تامین مالی تحقیقات مربوط به توسعه موشک‌های کروز زمینی  به عنوان موارد دیگری از نقض این پیمان از سوی واشنگتن اشاره می‌کند.