به گزارش پارس نیوز، 

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، ضمن تاکید بر پیگیری پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مخالف عربستانی که در کنسولگری عربستان  در استانبول کشته شد، گفت دادستان کل عربستان با هدف کارشکنی در پرونده این به ترکیه سفر کرد.

او گفت: به پیگیری موضوع قتل جمال خاشقجی در سطح بین‌المللی ادامه خواهیم داد. خواهان پاسخ‌هایی درباره سرنوشت جسد خاشقجی هستیم و نمی‌دانیم که آیا جنازه جمال خاشقجی پس از تکه‌تکه شدن به خارج ترکیه منتقل شده است یا نه.

 رئیس جمهور ترکیه  با اشاره به سفر اخیر دادستان کل عربستان به استانبول گفت: متاسفانه سفر دادستان کل عربستان به ترکیه به گونه‌ای بود که برداشت ما اینطور است که برای کارشکنی آمده بود. دادستان عربستان خواستار دیدار با من شد، اما دادستان ترکیه به او پاسخ داد، «نخواهید توانست با هیچ کسی به جز من دیدار کنید». دادستان ترکیه از مقامات سعودی خواست با ما برای محاکمه متهمان قتل جمال خاشقجی در ترکیه همکاری کند. 

 اردوغان در ادامه اظهاراتش گفت: فردی به جز هجده متهم بازداشت شده مسئول قتل جمال خاشقجی است و او فردی است که دستور قتل او را صادر کرده است و باید معرفی شود. محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، به هیئت اعزامی ما اعلام کرد جزئیات مسئله قتل خاشقجی را مشخص خواهد کرد و اقدامات لازم را در این باره صورت خواهد داد و ما منتظر عملی شدن این سخنان هستیم.

او افزود: دادستان ترکیه با وجود همه اطلاعات و مدارکی که در اختیار دارد، نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند. نماینده دستگاه اطلاعاتی عربستان ابراز عقیده کرد عامل قتل خاشقجی، احتمالا هروئین مصرف کرده بوده است، زیرا فقط شخصی می‌تواند چنین کاری بکند که هروئین مصرف کرده باشد. نماینده دستگاه اطلاعاتی عربستان از شنیدن نوار‌های صوتی قتل خاشقجی شوکه شد. متهمان به قتل خاشقجی که در بازداشت هستند باید بگویند چه کسی دستور قتل را صادر کرده است.

‌رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه اضافه کرد: به ملک سلمان شاه سعودی احترام می‌گذارم و فکر نمی‌کنم در قتل خاشقجی نقشی داشته باشد، اما باید مشخص شود چه کسی دستور قتل را صادر کرده است. 

اردوغان  در ادامه یادآور شد: اجازه دادیم عربستان، آمریکا، فرانسه، کانادا، آلمان، انگلیس و هر کسی که می‌خواهد نوار‌های صوتی مربوط به قتل خاشقجی را بشنود. در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره جنایت قتل خاشقجی گفتگو کردیم و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، را هم در بحث‌هایمان مشارکت دادیم. من دیدگاه خود درباره جنایت قتل خاشقجی را به اطلاع آن‌ها رساندم. به ترامپ، مکرون و مرکل گفتم، جنایت قتل خاشقجی از قبل برنامه‌ریزی شده بود و دستور قتل از سوی مقامات بلندپایه سعودی صادر شده است.