به گزارش پارس نیوز، 

برخی منابع غربی از تلاش برای یافتن کشوری خبر دادند که پذیرای محمد بن سلمان پس از برکناری وی از ولیعهدی سعودی باشد زیرا ناظران بر این باورند که آمریکا برای حفاظت از منافع خود در خاورمیانه بهتر است از دست او خلاص شود.

روزنامه القدس العربی چاپ لندن در شماره امروز خود در اینترنت نوشت آمریکا اعلام کرده است واشنگتن برخی افرادی را که در قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی دست داشته اند تحت پیگرد قرار داده است. 

کارشناسان و دیپلمات‌های غربی معتقدند با توجه به افزایش فشار‌های بین المللی بر محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در ارتباط با این پرونده، وی دو گزینه پیش رو دارد: انتخاب اختیاری تبعیدگاه یا ادامه حضور در حکومت و پذیرش هزینه سنگین تداوم ولیعهدی. کارشناسان می‌گویند دفاع نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و کوشنر، داماد و مشاور ترامپ از او و ملاقات مسیحیان انجیلی طرفدار تل آویو با بن سلمان حکایت از آن دارد که وی تصمیم به تداوم ولیعهدی و پرداخت هزینه سنگین آن را دارد.

القدس العربی در ادامه به نقل از یک منبع غربی افزود اکنون تلاش‌هایی در جریان است تا کشوری یافت شود که محمد بن سلمان را بپذیرد و مانع از هرگونه تعقیب قضائی او در آینده به اتهام قتل خاشقجی و دیگر جرایم وی از جمله بازداشت شاهزاده‌ها و تاجران و همچنین جنگ یمن شود. ممکن است یک کشور اروپای شرقی یا آسیائی وی را بپذیرد.

ناظران می‌گویند این رویکرد آمریکا دو هفته پیش، پس از بازگشت جینا هاسپل، رئیس سیا از ترکیه و مطلع ساختن او از محتویات نوار‌های صوتی و مدارک متعدد دیگر به وجود آمد که همگی حاکی از دست داشتن مقامات رسمی سعودی در قتل خاشقجی است. همین مسئله موجب شده است ولیعهد سعودی ناچار به انتخاب یکی از این دو گزینه باشد.

با توجه به اصرار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بر اشاره تقریبا صریح درخصوص نقش بن سلمان در قتل خاشقجی ناظران معتقدند ولیعهد سعودی به دشواری می‌تواند از پیامد‌های این جنایت نجات یابد.

برخی منابع به القدس العربی گفته اند محال است بن سلمان بتواند به کشوری غربی نظیر آمریکا یا انگلیس و فرانسه که کاخ‌های گرانبهایی در این کشور‌ها دارد پناهنده شود. زیرا ممکن است در این کشور‌ها تحت پیگرد قضائی قرار گیرد و با خشم مردم مواجه شود.

یک منبع مطلع گفته است آمریکائی‌ها با تداوم ولیعهدی بن سلمان مخالفند زیرا او فردی جسور است و دست به ماجراجوئی‌هایی می‌زند که ممکن است برای آمریکا بسیار پرهزینه باشد. آمریکا برای حفاظت از منافع خود در خاورمیانه بهتر است از دست او خلاص شود.

این منابع می‌افزایند: بقای بن سلمان در عربستان پس از برکناری از ولیعهدی، او را در معرض خطر انتقام جوئی قرار خواهد داد. هم اکنون نیز خطر وقوع کودتای داخلی در خاندان سلطنتی یا از طرف ارتش سعودی وجود دارد. زیرا نیرو‌های ارتش سعودی اکنون در معرض خطر تحریم‌های احتمالی هستند که منجر به تضعیف ارتش در منطقه خواهد شد.

منابع مطبوعاتی می‌گویند برکناری بن سلمان بیشترین زیان را به اسرائیل وارد می‌سازد. به همین علت اسرائیل درصدد است در دولت آمریکا برای او شفاعت کند. خروج بن سلمان از قدرت به معنای از بین رفتن روند همگرائی کشور‌های عربی با اسرائیل به بهانه مقابله با ایران خواهد بود.

به گفته این منابع، شواهد بسیاری نیز از آمادگی بن سلمان برای کناره گیری از ولیعهدی حکایت دارند. از جمله اینکه وی هیئتی از مسیحیان انجیلی آمریکائی را به حضور پذیرفته است. این هیئت متشکل از حامیان اسرائیل است و این اقدام بن سلمان اقدام غیرمترقبه و نادری است. این هیئت پس از دیدار با بن سلمان بیانیه‌ای صادر کرد و دیدار علنی اعضای این هیئت با ولیعهد سعودی را لحظه‌ای تاریخی توصیف کرد.