به گزارش پارس نیوز، 

گروهی از جمهوریخواهان سنا امروز چهارشنبه از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا مذاکرات هسته ای با عربستان را به حالت تعلیق دربیاورد.

این اقدام سنای آمریکا در واکنش به قتل مرموز «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول در دوم اکتبر سال جاری میلادی و نیز اقدامات منفی حاکمان سعودی در یمن و لبنان عنوان شده است.

سناتورهای ارشد آمریکائی به ویژه مارک روبیو با ارسال نامه ای خطاب به ترامپ تهدید کردند تا در صورت تمرد رئیس جمهوری از این درخواست، از مفاد «قانون انرژی اتمی» استفاده کرده و از هر گونه انعقاد توافقات هسته ای میان واشنگتن و ریاض جلوگیری خواهند کرد.

جمال خاشقجی روزنامه‌نگار و نویسنده مشهور تبعه عربستان سعودی، در تاریخ دوم اکتبر (۱۰ مهر) برای انجام کارهای مرتبط با ازدواجش با نامزد اهل ترکیه خود، وارد کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد، ورودی که نهایتا به مرگی دردناک توسط مأموران امنیتی ارشد و نزدیک به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی منتهی شد.

حاکمان عربستان سعودی هرچند تمامی مطالب درز یافته به رسانه‌ها مبنی بر قتل جمال خاشقجی را رد می‌کردند، اما سعودی‌ها در نهایت تحت فشار افشاگری‌های امنیتی و رسانه‌ای، در حالی که بیش از دو هفته منکر وقوع هر حادثه‌ای برای جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول بود، به کشته شدن وی داخل عمارت کنسولگری اعتراف کردند. با این همه فشار رسانه‌ها و افکار عمومی در سطح منطقه و جهان روی حاکمان عربستان سعودی برای افشای تمام ابعاد این رسوایی ادامه دارد.