به گزارش پارس نیوز، 

سایت میدل ایست آی در گزارشی آورده است: احمد بن عبدالعزیز، برادر ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان بعد از چند ماهی که در لندن بود برای به چالش کشیدن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان یا پیدا کردن فردی که بتواند این کار را بکند، به عربستان بازگشته است. وی از شدیدترین منتقدان محمد بن سلمان است و با ضمانت‌های بین‌المللی از سوی آمریکا و انگلیس وارد ریاض شده است.

یک منبع نزدیک به این شاهزاده گفت: مسؤولان آمریکایی و انگلیسی به احمد بن عبدالعزیز اعلام کرده‌اند که اجازه نمی‌دهند آسیبی به او برسد. آن‌ها او را تشویق به ایفای نقش در گرفتن قدرت از محمد بن سلمان کرده‌اند.

این در حالی است که در پی کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول محمد بن سلمان از سوی برخی در این پرونده متهم شده است و برخی منابع می‌گویند احتمالا برکنار شود.

باید متذکر شد قبل از حادثه خاشقجی شاهزاده احمد به مخالفت با سیاست‌های بردارزاده‌اش معروف بود به طوریکه در سال 2017 زمانی که یکی از اعضای شورای بیعت بود با ولیعهدی بن سلمان مخالفت کرد و با او بیعت نکرد.

او همچنین علنا از جنگ علیه یمن انتقاد کرده و خواستار مجبور کردن بن سلمان به توقف این جنگ شده بود و بن سلمان را مسؤول جنایت‌های جنگ یمن می‌دانست.

میدل ایست آی نوشت که شاهزاده احمد در لندن نشست‌هایی با اعضای خاندان حاکم که در خارج زندگی می‌کنند داشته و با افرادی در داخل عربستان مشورت کرده و آن‌ها او را تشویق به گرفتن قدرت از برادزاده‌اش کرده‌اند.

این سایت اعلام کرد که سه شاهزاده ارشد از احمد بن عبدالعزیز حمایت می‌کنند. بازگشت احمد به افزایش فشار بر محمد بن سلمان منجر می‌شود. مقامات ترکیه از عربستانی‌ها می‌خواهند مکان جسد خاشقجی را بگویند. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه سه‌شنبه عربستانی‌ها را به حمایت از قاتل متهم کرد.

به هر حال بازگشت احمد به ریاض با خطرات زیادی روبروست اما او از حمایت شخصیت‌های مهم در خاندان حاکم برخوردار است.

این سایت به نقل از خالد بن فرحان، شاهزاده جدا شده از خاندان سلطنتی که در آلمان ساکن است، نوشت که احمد و مقرن بن عبدالعزیز می‌توانند وجهه خاندان حاکم را به آن بازگردانند. برخی احمد را فردی بسیار ضعیف می‌دانند. سؤال اصلی این است که آیا او می‌تواند کاری را که ملک فیصل در سال 1964 با برادرش سعود کرده بود با محمد بن سلمان کند.

احمد بن عبدالعزیز به مدت کوتاهی در سال 2012 وزیر کشور بود.

در همین راستا، افشاگر اخبار خاندان حاکم عربستان که به مجتهد معروف است در توییتر نوشت: احمد بن عبدالعزیز صبح سه‌شنبه وارد ریاض شد و محمد بن سلمان از او استقبال کرد اما بدون دوربین یا هیچ پروتکلی. آمریکا و اروپا به احمد تعهد داده‌اند که آسیبی به او نخواهد رسید اما چه کسی ضمانت پایبندی بن سلمان به این تعهد را می‌دهد؟

مجتهد در توییت دیگری نوشت: بن سلمان خواست از تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر طلب عفو کرده و از او بخواهد نزد ترکیه میانجیگری کند برای همین عادل الجبیر، وزیر خارجه را به قطر فرستاد اما تنها یک کارمند دون از او استقبال کرده و به او گفتند ما تنها می‌توانیم با یک قهوه مهمانت کنیم. بعد خالد بن فیصل را فرستاد که زمانی که در هواپیما بود خواست از او عکس نگیرند اما درخواستش رد شد و او بدون اینکه از هواپیما پیاده شود به عربستان بازگشت.