به گزارش پارس نیوز، 

«مایتریپالا سیریسنام» رئیس جمهور سریلانکا طی روزهای اخیر کابینه را منحل کرد و سپس پارلمان این کشور را به حالت تعلیق درآورد. 

به نوشته سایت شبکه خبری «بی.بی.سی»، سیریسنام بعد از برکناری «رانیل ویکرماسینگه» نخست وزیر، «ماهیندا راجاپاکسا» رئیس جمهور سابق این کشور را به عنوان نخست وزیر جدید سریلانکا انتخاب کرد اما منتقدان اقدام وی را در تضاد با قانون اساسی دانستند.

بعد از ایجاد این بحران، روز گذشته «آرجونا راناتونگا» وزیر معزول نفت سعی در ورود به ساختمان وزارت‌خانه داشت که با ممانعت روبرو شد و یکی از محافظان وی به سوی جمعیت تیراندازی کرد که به موجب آن یک نفر کشته و دو نفر مجروح شدند. پلیس سریلانکا امروز (دوشنبه) این وزیر معزول را دستگیر کرده است که باید فورا به دادگاه معرفی شوند.  

رئیس جمهور سریلانکا اختلاف‌ها با نخست وزیر خلع شده را دلیل برکناری وی اعلام کرده است. «رانیل ویکرماسینگه» نخست وزیر پیشین تاکید دارد همچنان در سمت خود باقی خواهد ماند و از ترک دفتر نخست وزیری امتناع کرده است. وی خواستار فرصتی برای اثبات این مسئله است که همچنان اکثریت پارلمان با وی است. 

همچنین «کارو جیاسوریا» رئیس پارلمان تعلیق شده سریلانکا درخواست نخست وزیر معزول را برای باقی ماندن درخواستی مناسب دانست و گفت  تا زمانی که نامزد دیگری اثبات نکرده اکثریت را در پارلمان در اختیار دارد، ویکرماسینگه می‌تواند نخست وزیر بماند. جیاسوریا همچنین از رئیس جمهور خواست در تصمیم برای تعلیق پارلمان تجدید نظر کند.