به گزارش پارس نیوز، 

رزمایش نظامی کشور‌های عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو در نزدیکی مرز‌های روسیه ادامه دارد. روسیه هشدار داده است تمرین‌های نظامی ناتو در شمال اروپا به وخامت اوضاع نظامی و سیاسی در این منطقه منجر خواهد شد.

با وجود هشدار‌های روسیه، نخست‌وزیر نروژ دیروز با حرکتی رسانه‌ای به این رزمایش ملحق شد. ارنا سولبرگ Erna Solberg دیروز با هدایت یک تانک جنگی از نوع ببر ۲، خودش را به این رزمایش رساند.

وی گفت: «نروژ با پیوستن به این رزمایش می‌خواهد پیامی منتقل کند مبنی بر اینکه ناتو در حال افزایش فعالیتهایش برای ارتقای توان نظامی و همکاری بین کشور‌های عضو است و این رزمایش نشان دهنده قدرت ناتو است.»

در این رزمایش ناتو حدود ۵۰ هزار نیروی نظامی به همراه ۱۰ هزار دستگاه خودرو، ۶۵ شناور و ۲۵۰ فروند هواپیما از ۳۱ کشور عضو و شریک ناتو حضور دارند.

ناتو می‌گوید از روسیه برای پایش این رزمایش دعوت کرده است. اما بخش مطبوعاتی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «واضح است که این قدرت نمایی ماهیت ضد روسی دارد و پیامد منفی بر امنیت همه کشور‌های همسایه خواهد داشت.»

دیروز حدود هزار نفر در میدان ایدسوول Eidsvoll در مرکز اسلو پایتخت نروژ تجمع کردند تا مخالفت خود با رزمایش موسوم به ترایدنت جانکچر ۲۰۱۸ (Trident Juncture ۲۰۱۸) را اعلام کنند.

یکی از برگزارکنندگان این تظاهرات گفت: «این رزمایش تاثیری بر امنیت مردم نروژ ندارد. این تمرین در راستای نظامی گری و تشدید خطر جنگ است و نروژ را به میدان جنگ برای مردم بی دفاع این کشور تبدیل می‌کند.»

تظاهرات مشابهی نیز شنبه گذشته در ترونهایم Trondheim در مرکز نروژ برگزار شده بود.