به گزارش پارس نیوز، 

 این اقدام نشانه دیگری از فشار کنگره بر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای اتخاذ مواضع شدیدتر علیه متحد دیرینه این کشور است.

پل عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد: این ملت دیگر نمی‌توانند رفتار بد عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات آمریکا و بازیگر نقش کلیدی در تعیین قیمت نفت جهان را نادیده بگیرند.

پایگاه خبری هیل به نقل از وی آورده است: ما باید این مساله را مورد توجه قرار دهیم که همه چیز درباره عربستان سعودی نادیده گرفته می‌شوند. آنها درگیر جنگی در یمن هستند که تاکنون در آن دهها هزار غیرنظامی کشته شده‌اند. عربستان حامی تروریسم است و آمریکا دیگر نمی‌تواند اقداماتش را نادیده بگیرد.

این سناتور آمریکایی یادآور شد که 15 نفر از 19 رباینده جنگنده‌های آمریکایی برای انجام حملات 11 سپتامبر سعودی بودند.

وی گفت: آیا 11 سپتامبر را به یاد می‌آورید. سعودی‌ها 20 هزار دفتر در پاکستان تاسیس کردند که نفرت پراکنی نسبت به مسیحیان و یهودیان و هندوها را آموزش دهند. چرا ما با تروریسم جهانی مواجه هستیم. سعودی‌ها این پدیده را ایجاد کردند.

پل این اظهارات را در کمپینی برای کاندیداتوری "مت روزندیل" برای انتخابات پیش‌رو اعلام کرد.

وی با اشاره به تلاش‌های روزندیل به عنوان کسی که مخالف اقدام نظامی است، گفت: آنچه من می‌خواهم بگویم این است که براساس قانون اساسی مردم می‌توانند از طریق نماینده‌هایشان به هنگامی که تصمیم به جنگ گرفته شده باشد، مداخله کنند.

ترامپ جونیور بزرگترین پسر رئیس جمهوری نیز در اظهاراتش اشاره‌ای به عربستان سعودی نکرد.

اعضای دموکرات و جمهوری‌خواه کمیته روابط سنای آمریکا در دهم ماه اکتبر در نامه‌ای به دونالد ترامپ خواستار تحقیقات درباره قتل خاشقجی شده و انجام گزارش در این باره و ارائه‌ آن در کنگره شدند.

اما پل این نامه را امضا نکرد و اعلام کرد که هرگونه اعمال تحریم برخی افراد سعودی راهکار لازم برای جلوگیری از نقض حقوق بشر نیست.

وی گفت: من فکر می‌کنم تحریم‌ها نمی‌تواند باعث جلوگیری اقدامات شوند اگر تنها 15 نفری که ولیعهد عربستان سعودی به استانبول فرستاده است تحریم شوند هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

پل به دنبال رای‌گیری سنا برای جلوگیری از فروش تسلیحات به عربستان سعودی است که به میزان 110 میلیارد دلار است.

وی اعلام کرد: قطع فروش تسلیحات به عربستان سعودی می‌تواند آنها را از خواب بیدار کند.

این در حالی است که اوایل این ماه میلادی ترامپ از این قرارداد تجاری به عنوان بزرگترین عامل برای توسعه اقتصاد آمریکا یاد کرد و گفت که اگر کنگره مانع فروش تسلیحات شود عربستان سعودی این تسلیحات را از چین و یا روسیه تامین می‌کند.