به گزارش پارس نیوز، 

راجیو شرما رییس موسسه پژوهشی بسیار معتبر 'او آر آف ' شاخه کلکته در خصوص قتل وحشیانه این روزنامه نگار عربستانی که خود به خاندان سعود تعلق داشت به خبرنگار ایرنا گفت: خاشقچی مجبور شد در نهایت بهای مخالفت خود را با عربستان سعودی پرداخت کند اما نکته خاص درباره وی آن است که او در داخل کنسولگری کشور خود توسط ماموران عربستانی به شکل وحشیانه ای به قتل رسید.

وی افزود: عربستان سعودی به سرعت عوامل خودسر را عامل این قتل معرفی کرد اما شواهد حاکی از حقایق دیگری بود. رسانه های غربی هم همگی عربستان سعودی را متهم به برنامه ریزی و اجرا کردن نقشه قتل این خبرنگار عربستانی کردند و بدتر از همه آن بود که اجزای بدن خاشقچی در حیاط خانه محمد العتیبی سرکنسول عربستان سعودی کشف شد.

وی با اشاره به اینکه سیاستمداران غربی را نیز سریعا این جنایت را محکوم کردند اظهار داشت ترزا می نخست وزیر انگلیس این گزارش را به شدت ناراحت کننده خواند و اعلام کرد محلی که جسد خاشقچی کشف شده است تنها یک سوال است که باید به آن پاسخ داده شود.

اردوغان رییس جمهوری ترکیه اعلام کرده است که خاشقچی قربانی یک نقشه قتل سیاسی به دقت برنامه ریزی شده توسط ماموران اطلاعاتی عربستان سعودی و سایر مقامات است.

شرما در ادامه سخنان خود گفت: اما موضعی که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در مقابل این موضوع گرفته است خود امری جالب است چون او درباره نقشه عربستان برای کشتن این روزنامه نگار گفت: فکر بسیار بدی کردند و به شکلی بدتر آن را اجرایی کردند. سپس سعی کردند این اقدام خود را پوشش دهند اما این بدترین پوشش در تاریخ اقدامات مخفی است. هرکس این فکر را عملی کرده است در دردسر بزرگی گرفتار شده است.

ترامپ همچنین اعلام کرد که با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در خصوص این قتل گفت و گو کرده است و سلمان گفته که وی از این نقشه خبری نداشته است. ترامپ با یک تاخیر طولانی افزود: من واقعا می خواهم حرف های آنها را باور کنم.

مقامات ترکیه ای اعلام کرده اند که مدارک صوتی و تصویری از قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی را به دست آورده اند.

روزنامه های 'واشنگتن پست' و ' ینی سفاک' ترکیه به نقل از مقامات ترکیه ای اعلام کرده اند که مدارک حاکی از شکنجه خاشقچی در کنسولگری عربستان سودی دارند.

رسانه های غربی گزارش های نگران کننده ای از نحوه قتل خاشقچی ارائه کرده اند. بر اساس این گزارش ها وی ظرف دو ساعت از ورود خود به کنسولگری عربستان سعودی توسط عوامل این کشور کشته شده و سپس بدن او تکه تکه شده است.

این تحلیلگر مسایل راهبردی تاکید کرد تمام این اظهار نظرها و مقالات و گزارشات رسانه ای، به نقش رژیم عربستان سعودی اشاره می کند که حاکمان اکنون از سوی جامعه جهانی نفی شده و اعتبار خود را از دست داده است. 

وی گفت این قتل البته تنها ابعاد جهانی نداشت بلکه یک جنگ جدید در داخل عربستان سعودی ایجاد کرده است و 18 نفر در این ارتباط بازداشت شده اند.

رییس بنیاد پژوهشی او ار آف در ادامه گفت و گوی خود با ایرنا این سول را مطرح کرد که پس از این جنجال عظیم اقدام بعدی چه خواهد بود؟ قتل خاشقچی بدون شک یک حمام خون در درون جریان سیاسی عربستان به راه خواهد انداخت و اختلاف ها را میان پادشاه و ولیعهد شدید تر خواهد کرد. این قتل هم اکنون تصویر عربستان سعودی را در میان دوستان و متحدان آن خدشه دار کرده است.

او گفت: بدون شک دولت عربستان سعودی از خط قرمز عبور کرده است. اما پیام این داستان آشکار است: هرچه بکارید همان را برداشت خواهید کرد.