به گزارش پارس نیوز، 

«لیندزی جرمن» عضو ارشد کارزار توقف جنگ طی اظهاراتی در این تجمع اعتراضی عنوان کرد: عربستان سعودی طی دو هفته گذشته قتل خاشقچی را کتمان کرده و حالا مجبور شده تا داستان را عوض کند؛ اما واقعیت تغییرناپذیر است.

وی افزود: ما به‌روشنی اعلام می‌کنیم مسئول این حادثه رژیم سعودی است و از سوی شخص ولیعهد سازماندهی‌شده است. او قاتل اصلی این جنایت می‌باشد. 

خاشقچی روزنامه‌نگار ناراضی سعودی دوم اکتبر (10 مهر) بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. دولت سعودی پس از 18 روز سکوت و تکذیب، سرانجام زیر فشار جامعه جهانی اعتراف کرد که این روزنامه‌نگار در کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

همه مدارک و شواهد نشان می‌دهد که 15 مامور از نزدیکان بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام‌شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه‌نگار کذب است.

«جرمن» که در میان خشم معترضین و فریادهای «مرگ بر بن سلمان» سخنرانی می‌کرد،افزود: شرم‌آور است که دولت انگلیس در اعتراض به این جنایت ها اقدام نمی‌کند. آن‌ها می‌گویند اگر معاملات تسلیحاتی با عربستان متوقف شود نفوذمان را در این کشور از دست می‌دهیم. اما اصلاً برای چه به دنبال نفوذ بر تعدادی آدم کش هستیم؛ همان‌هایی که هیچ احترامی برای انسانیت و حقوق بشر ندارند.

وی با مروری بر سیاست خارجی عربستان در منطقه افزود: آن‌ها چند ماه پیش نخست‌وزیر لبنان را ربودند تا اینکه سرانجام به خواسته آن‌ها تن داد. می‌گویند به زنان اجازه رانندگی داده‌اند اما آن‌ها را زندانی می‌کنند. به یمن حمله کرده‌اند و بدترین قحطی در تاریخ بشر را ثبت کرده‌اند. 

این فعال ضد جنگ تصریح کرد که دولت انگلیس دلایل زیادی دارد تا روابط خود با عربستان را متوقف کند. 'شرم‌آور است که دولت فروش اسلحه را توجیه می‌کند.' 

«جرمن» افزود: دولت محافظه انگلیس همان دولتی است که فروش اسلحه به دولت آپارتاید آفریقای جنوبی را هم توجیه کرد. آن‌ها برای حفظ قراردادهای تسلیحاتی خود با رژیم‌های فاسد، بهانه‌تراشی می‌کنند اما ما اعلام می‌کنیم که از این وضعیت خسته شده‌ایم. 

وی تلاش دولت انگلیس برای حفظ رابطه با عربستان سعودی را «لکه ننگ سیاست خارجی» این کشور دانست و خواستار قطع سریع رابطه با ریاض شد. 

در این تجمع اعتراضی، معترضان به قتل خاشقچی علاوه بر دست داشتن تصاویری از وی، شعارنوشته‌هایی را در دست داشتند که روی عبارت‌هایی همچون 'عدالت برای خاشقچی'، 'آدمکش‌ها را بایکوت کنید'، 'دست از یمن بردارید' و 'فعالان مدنی را آزاد کنید' نوشته‌شده بود. 

آن‌ها همچنین شعارهایی را در محکومیت جنایت‌های رژیم آل سعود سر داده و خواستار سرنگونی دستگاه حاکم شدند.

«ریس دیویس» حقوق‌دان امور جنایت‌های بین‌المللی در ادامه این حرکت اعتراضی طی سخنانی اظهار داشت: بایستی اطمینان حاصل کنیم که مسئولین قتل خاشقچی از صدر تا ذیل محاکمه شوند. 

او دراین‌باره افزود: دولت انگلیس و آمریکا به‌عنوان دو متحد رژیم سعودی قادر هستند تا از طریق سازوکارهای تنبیهی این کشور را تحت فشار قرار دهند.

همچنین «بن کیث» حقوق‌دان امور حقوق بشر با مروری بر سیاست‌های ماجراجویانه ریاض در منطقه، به حادثه قتل خاشقچی اشاره کرد و گفت: اکنون این سؤال مطرح است که آیا رژیم سعودی حاضر است عاملان این جنایت را برای محاکمه تسلیم کند؟

وی از آنکارا خواست تا از طریق فشار بر ریاض، عاملان قتل خاشقچی را در ترکیه محاکمه و حقیقت را برای افکار عمومی افشا کند. 

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه سه‌شنبه گذشته بافاش کردن جزئیات قتل این روزنامه‌نگار عرب، خواستار محاکمه عاملان این حادثه در ترکیه شد. وی تأکید کرد: شواهد نشان می‌دهد که خاشقچی با بی‌رحمی و به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده به قتل رسیده است و این وجدان انسان را به‌شدت آزار می‌دهد.

'مراد قریشی' رئیس کارزار ائتلاف ضد جنگ نیز در این تجمع اعتراضی گفت: وقت آن رسیده که حمایت‌های انگلیس و آمریکا از دولت جنایتکار عربستان متوقف شود. 

وی افزود: دولت انگلیس بایستی شرم کند که برای سفر محمد بن سلمان به لندن فرش قرمز پهن می‌کند. نخست‌وزیر از یک‌سو به عربستان سلاح می‌فروشد و از سوی دیگر ادعا می‌کند که به مردم یمن کمک‌های بشردوستانه ارائه می‌دهد. اما ابعاد جنایت‌های صورت گرفته در یمن به‌قدری وسیع است که کمک‌های انگلیس پاسخگو نیست. 

قریشی گفت: شرم بر نمایندگان مجلس که برای حمایت از عربستان رشوه گرفته‌اند و شرم بر آن‌هایی که برای تداوم همکاری‌های تسلیحاتی سینه سپر می‌کنند. 

وی بر همین اساس خواستار قطع سریع روابط با ریاض و حمایت از پویش‌های مردمی مخالف دیکتاتورهای عرب در منطقه شد.

تجمع اعتراضی معترضین مقابل سفارت عربستان در لندن، به ابتکار کارزار توقف جنگ و حمایت نهادهای حقوق بشری انگلیس در میان تدابیر شدید امنیتی و حضور پررنگ مأموران پلیس برگزار شد. علاوه بر دو خودروی پلیس، یک خودروی ون از دایره ضد شورش نیز در نزدیکی سفارت عربستان حضور داشت.