به گزارش پارس نیوز، 

روزنامه نیویورک تایمز مدعی شد که گفت و گوهای تلفنی رئیس جمهوری آمریکا از سوی جاسوس های چین و روسیه شنود می شود.

نیویورک تایمز به نقل از مقام های پیشین و کنونی آمریکا نوشت که مکالمه های دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور با تلفن همراه آیفون وی از سوی جاسوس های چینی و روس شنود می شود.

مشاوران ترامپ که بارها به وی در این باره هشدار داده اند، می گویند که او از کنار گذاشتن آیفون خود امتناع می کند و مقام های کاخ سفید تنها می توانند امیدوار باشند که ترامپ در این مکالمه ها چیزی از اطلاعات طبقه بندی شده نگوید.

به گفته مقام های آمریکایی، آژانس های جاسوسی این کشور دریافته اند که چین و روسیه از طریق افرادی در دولت های دیگر و همچنین از طریق پیگیری ارتباطات مقام های خارجی از تماس های تلفنی ترامپ استراق سمع کرده اند.
این مقام ها همچنین گفتند که چینی ها برای پیشگیری از تشدید جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، از تماس های تلفنی ترامپ استفاده می کنند تا بدانند او چگونه فکر می کند، تحت تاثیر چه استدلال هایی است و به گوش کردن حرف چه کسانی تمایل دارد.

چینی ها همچنین فهرستی از افرادی که به صورت مرتب با ترامپ ارتباط دارند، تهیه کرده اند تا از آنها برای تاثیرگذاری روی رئیس جمهوری آمریکا استفاده کنند.

براساس این گزارش، چین بازرگانان مرتبط با افراد موجود در این فهرست را که با پکن ارتباط تجاری دارند یافته است تا خواسته های خود را از طریق آنان به افراد مورد اعتماد ترامپ منتقل کرده و از زبانان آنان به گوش وی برساند.

این در حالی است که به گفته مقام های اطلاعاتی آمریکا این افراد هیچ اطلاعی از نیت پکن نداشته و ناآگاهانه نقش واسطه برای چین ایفا می کنند.

به نوشته نیویورک تایمز، مقام های کاخ سفید گفتند که ترامپ سه گوشی آیفون دارد که یکی از آن ها کاملا معمولی و شخصی است و دو تای دیگر از سوی متخصصان برای امنیت بیشتر تنظیم شده و برای امور دولتی استفاده می شود.

یکی از مسائلی که تا حدودی خیال مقام های کاخ سفید را راحت می کند، ترس دیرینه ترامپ از شنود است تا حدی که وی حتی پیش از رسیدن به ریاست جمهوری نیز همواره تاکید بر ضبط مکالماتش داشته است.