به گزارش پارس نیوز، 

چنگیز طی دادخواستی که به پارلمان اروپا ارائه کرده، خواستار شناسایی، محاکمه و مجازات عاملان و آمران قتل خاشقچی شده است.

وی در این درخواست خود که خطاب به آنتونیو تاجانی نوشته، همچنین خواستار محاکمه عادلانه، شفاف و مستقل مسببان قتل نامزد خود شده است.

آنتونیو تاجانی رییس پارلمان اروپا هم طی مطلبی در صفحه توئیتر خود ارائه درخواست خدیجه چنگیز برای رسیدگی به پرونده قتل این روزنامه نگار از سوی پارلمان اروپا را تایید کرده است. 

پارلمان اروپا امشب قرار است در جلسه علنی خود در شهر استراسبورگ، موضوع قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در استانبول را بررسی کند.

به گزارش ایرنا، خاشقچی در 2 اکتبر (10 مهر) که برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود، وارد ساختمان کنسولگری عربستان شده بود، پس از ورود به کنسولگری ناپدید شده و از آن محل خارج نشد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقامات عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقامات آل سعود به مدت 18 روز منکر حضور خاشقچی در ساختمان کنسولگری شدند.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف کرده و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 نفر از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.

هنوز از جسد خاشقچی روزنامه نگار به قتل رسیده توسط عوامل آل سعود خبری در دست نیست و آمران و عاملان اصلی این جنایت معرفی نشده اند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود که ظهر امروز در اجتماع حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه انجام داد، زوایای پنهان حادثه قتل خاشقچی را تشریح کرد.

اردوغان با فاش کردن جزئیات قتل خاشقچی گفت که همان طوری که اعلام کرده ایم درباره پرونده قتل و جنایت علیه وی ساکت نخواهیم ماند و باید عاملان این قتل در ترکیه محاکمه شوند.

وی با اشاره به این که 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آنها از چه کسی دستور و اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.

رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: کسی نمی تواند بدون پاسخگویی به این سئوالات از مسئولیتی که متوجه آنهاست، فرار کند.

وی با بیان این که حادثه قتل به طور یقین با نقشه قبلی انجام شده است، خواستار مجازات مسببان و عاملان این جنایت شد.

اردوغان تاکید کرد: ترکیه تا آخر این موضوع را پیگیری خواهد کرد و به پادشاه عربستان پیشنهاد می کنم که با توجه به وقوع حادثه در استانبول، 18 نفری را که در عربستان در رابطه با حادثه قتل خاشقچی دستگیر شده اند، در استانبول محاکمه شوند.