به گزارش پارس نیوز، 

رسانه های ترکیه در روزهای اخیر تلاش کردند که به طور لحظه ای، ابعاد تازه تری از این رویداد و معرفی آمران این جنایت منتشر کنند و همه آنها در دو روز اخیر بر موضوع تعیین سرنوشت جسد و نقش محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در اقدام به این جنایت متمرکز شده اند.

با گذشت بیش از 20 روز از قتل خاشقچی و اعتراف به قتل وی در ساختمان کنسولگری از سوی مقامات آل سعود، رسانه های ترکیه با انتشار گزارش هایی به استناد منابع امنیتی غیر رسمی و اطلاعات مطبوعات غربی به تشریح آخرین وضعیت خاشقچی اعم از اقدام به قتل، عاملان و آمران جنایت علیه وی پرداخته و خواهان روشن شدن ابعاد پنهان این ماجرا هستند.

واکنش مقامات سیاسی ترکیه و گزارش مطبوعات نزدیک به حزب حاکم ترکیه از نارضایتی آنکارا از بیانیه ریاض در اعتراف به قتل این روزنامه نگار حکایت دارد به طوری که مقامات سیاسی آنکارا بر ادامه تحقیقات قضایی ـ امنیتی و نیز آشکار شدن همه ابعاد این حادثه دردناک اصرار می کنند.

رجب طیب اردغان رییس جمهوری ترکیه همان طوری که دو روز پیش اعلام کرد بود، امروز با سخنرانی در نشست حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی این کشور، زوایای پنهان حادثه قتل خاشقچی را تشریح کرد.

اردوغان با فاش کردن جزئیات قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود گفت که همان طوری که اعلام کرده ایم درباره پرونده قتل و جنایت علیه وی ساکت نخواهیم ماند و باید عاملان این قتل در ترکیه محاکمه شوند.

وی با اشاره به این که 15 نفر از عربستان به استانبول آمده و این جنایت را انجام داده اند، تاکید کرد: باید مشخص شود که آنها از چه کسی دستور و اجازه گرفته و به استانبول آمده اند.

رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: کسی نمی تواند بدون پاسخگویی به این سوالات از مسئولیتی که متوجه آنهاست، فرار کند.

وی با بیان این که حادثه قتل به طور یقین با نقشه قبلی انجام شده است، خواستار مجازات مسببان و عاملان جنایت علیه خاشقچی شد.

وی تاکید کرد: ترکیه تا آخر این موضوع را پیگیری خواهد کرد و به پادشاه عربستان پیشنهاد می کنم که با توجه به وقوع حادثه در استانبول، این 18 نفری را که در عربستان در رابطه با حادثه قتل خاشقچی دستگیر شده اند، در استانبول محاکمه شوند.

برخی شایعات حاکی است که جسد خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود که در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید، کشف شده است.

این شایعات که هنوز توسط هیچ منبع رسانه ای و مقام رسمی تایید نشده، حکایت از آن دارد که نیروهای امنیتی ترکیه بخشی از جسد خاشقچی را در داخل چاه باغ کنسولگری عربستان در استانبول پیدا کرده اند.

این شایعه در حالی منتشر شده که رجب طیب رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود که ساعاتی پیش انجام داد، اشاره ای به پیدا شدن جسد نکرد و خواستار توضیح آل سعود درباره سرنوشت جسد این روزنامه نگار منتقد شد.

وی با بیان این که ' مشخص نیست که جسد خاشقچی کجاست؟ ' و با اشاره به ادعای یک مقام سعودی در خصوص تحویل جسد خاشقچی به یک شهروند ترکیه برای معدوم سازی گفت: باید مشخص شود که آن همدست قاتلان چه کسی است و مقامات سعودی باید این را اعلام کنند.

در همین ارتباط روز گذشته، ابراهیم کالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در خصوص قتل خاشقچی گفت: چارچوب تعیین شده از سوی جناب رئیس جمهوری ترکیه از همان ابتدا بسیار روشن است؛ هیچ موردی در این موضوع پنهان نخواهد ماند.

وی در گفت و گو با خبرنگاران بعد از برگزاری جلسه دولت اظهار کرد: قتل خاشقجی موضوعی بین ترکیه و عربستان نیست و مساله ای مربوط به روشن شدن یک جنایت منفور است.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز امروز با حضور در میز سردبیری خبرگزاری آناتولی در آنکارا گفت: اقدامات ترکیه و فشارهای جهانی، باعث پذیرش مسئولیت قتل خاشقچی توسط سعودی ها شد.

وی تاکید کرد: تحقیقات دولت و سیستم قضایی ترکیه تا روشن شدن همه ابعاد پرونده قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول ادامه خواهد داشت.

روند گزارش های مندرج در مطبوعات ترکیه پس از اعتراف به قتل خاشقچی از سوی عربستان و ادعای ریاض مبنی بر انجام این جنایت توسط عوامل خودسر، به گونه ای است که محمد بن سلمان در نوک پیکان حملات این رسانه ها و متهم ردیف اول این جنایت معرفی می شود.

روزنامه ینی شفق با انتشار گزارشی تحت عنوان 'پادشاه را خواب کرده بودند' ضمن درج تصویری از بن سلمان پشت سر پادشاه عربستان به موضوع قتل خاشقچی پرداخت و به نقل از اطلاعات دریافتی از مقامات داخل حکومت آل سعود و خبرگزاری رویترز نوشت: عملیات قتل خاشقچی بدون نظارت و آگاهی پادشاه عربستان صورت گرفته به طوری که تا چند روز پس از این جنایت، پادشاه این کشور از این موضوع خبر نداشت و در نهایت فشار افکار عمومی و تداوم پیگیری قضایی ترکیه باعث شد تا بن سلمان خبر این جنایت را به پدر خود منتقل کند.

این رسانه نزدیک به دولت ترکیه در گزارش دیگری تحت عنوان 'خاشقچی را مطرب خارج کرد؟' مدعی انتقال جنازه قطعه قطعه شده این روزنامه نگار به عربستان شد و نوشت: تداوم تحقیقات قضایی امروز به مرحله ای رسیده که همه به دنبال یافتن جنازه خاشقچی هستند و در این مرحله احتمال انتقال جسد به عربستان نیز می رود چرا که در میان تیم 15 نفره مامور به قتل خاشقچی، فردی به نام ماهر عبدالعزیز مطرب (مامور بسیار نزدیک به بن سلمان) حضور داشته که گمان می رود جنازه تکه تکه شده خاشقچی از طریق چمدان های این مقام عالی رتبه امنیتی آل سعود به ریاض منتقل شده باشد چرا که به دلیل دارا بودن گذرنامه دیپلماتیک، چمدان های وی از دستگاه کنترل فرودگاهی ایکس ری عبور داده نشده است.

روزنامه ینی شفق که در جریان قتل خاشقچی و انتشار گمانه زنی های موثق علیه مقامات آل سعود، بسیار فعال بوده است، در گزارش دیگری با عنوان 'دستور قتل از طریق اسکایپ دریافت شد' با استناد به مطالب خبرگزاری رویترز مدعی شد که سعود القحطانی مشاور ارشد محمد بن سلمان از طریق اپلیکیشن مکالمه ای اسکایپ با ماموران حاضر در ساختمان کنسولگری در ارتباط بوده و پس از دستور به شکنجه خاشقچی، خواستار انتقال سر این روزنامه نگار مشهور به عربستان شده است.

این رسانه ترک، دستور القحطانی به مامور قتل را با جمله 'سر این سگ را برای من بیاورید' منتشر کرده است که نشان می دهد این عبارت ها از فایل صوتی استخراج شده است.

بنا بر ادعای این رسانه نزدیک به دولت ترکیه، القحطانی در رسیدن بن سلمان به مقام ولیعهدی نقش پررنگی را ایفا کرده است و از طراحان و مجریان پروژه تحریم و منزوی کردن قطر بود.

گزارش های روزنامه ینی شفق درباره قتل خاشقچی طی روزهای اخیر تداوم داشته است و از دیگر مطالب منتشره این رسانه می توان به مطلبی با عنوان 'بن سلمان خوار شد' اشاره کرد که در این گزارش آمده است: پایگاه اینترنتی کنفرانس 'ابتکار سرمایه گذاری آینده' در ریاض هک شده و تصویری با مفهوم قتل خاشقچی توسط بن سلمان در صفحه اول این سایت اینترنتی نقش بسته است.

به نوشته این رسانه، ولیعهد عربستان در این تصویر با در دست داشتن یک شمشیر آماده گردن زدن خاشقچی نشان داده شده است.

انصراف مقام های ارشد سیاسی و شخصیت های مهم تجاری از شرکت در کنفرانس اقتصادی ریاض، پس از متهم شدن حاکمان سعودی به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد آل سعود آغاز شد که همچنان ادامه دارد.

کنفراس 'ابتکار سرمایه گذاری برای آینده' که از امروز تا 25 اکتبر در ریاض و با حمایت ولیعهد سعودی برگزار می شود، تحت الشعاع قتل خاشقچی روزنامه نگار عربستانی قرار گرفته است.

این کنفرانس که با عنوان 'داووس صحرا' نیز نامیده می شود، به ویژه از طرف بسیاری از کشورها و شرکت های غربی تحریم شده است.

وبسایت اطلاع رسانی خبر.7 ترکیه نیز با انتشار گزارشی تحت عنوان 'جهان این سخنان را می شنود: سر این سگ را برای من بیاورید' به موضوع قتل خاشقچی اشاره و اعلام کرد که این جنایت از سوی دفتر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان هدایت شده است.

به نوشته این رسانه نزدیک به حزب حاکم ترکیه، سعود القحطانی از طریق اسکایپ با اتاق شکنجه خاشقچی به صورت تصویری تماس برقرار کرده و پیش از صدور قتل این روزنامه نگار مشهور، سخنانی توهین آمیز و تحقیرآمیز علیه خاشقچی ابراز کرده است.

بنا بر ادعای خبر.7، القحطانی پس از توهین های مکرر به خاشقچی، دستور قتل وی را صادر کرده و با فریاد خطاب به ماموران ارتکاب جنایت گفته که 'سر این سگ را برای من بیاورید.'

رسانه های ترکیه از جمله روزنامه صباح و استار نیز با انتشار مطالبی از سخنان عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان نوشتند که مواضع الجبیر تلاشی خام از سوی ریاض برای مختومه کردن هر چه سریع تر این پرونده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، الجبیر که برای انجام یک سفر رسمی به اندونزی رفته بود، خطاب به خبرنگاران گفت که کشورش به انجام تحقیقات کامل درباره خاشقچی متعهد است و تمام عاملان قتل او بازداشت خواهند شد.

کارشناسان سیاسی و مفسران تلویزیونی ترک در تحلیل خود، این مواضع الجبیر را تلاشی برای دور کردن اتهامات از ولیعهد این کشور دانستند.

در همین حال خبرگزاری آناتولی امروز از سفر جینا هاسپل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) به آنکارا به منظور انجام دیدارهایی با مقامات ترک در خصوص قتل خاشقچی خبر داد.

به گزارش ایرنا، جمال خاشقچی در 2 اکتبر (10 مهر ماه) پس از ورود به ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری خود در استانبول اعتراف کرد و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.

در بیانیه آل سعود، تنها به قتل خاشقچی اشاره شده و درباره سرنوشت جسد وی اطلاعاتی عنوان و اعلام نشده است. 

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که نزدیکان محمد بن سلمان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.

هنوز از جسد خاشقچی روزنامه نگار به قتل رسیده توسط عوامل آل سعودی خبری در دست نیست و آمران و عاملان اصلی این جنایت معرفی نشده اند.

پس از اعتراف به قتل خاشقچی برخی رسانه های ترکیه با طرح این پرسش که 'جسد خاشقچی کجاست؟'، خواستار ارائه پاسخ شفاف به این پرسش از سوی مقام های ریاض شدند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه دو روز پیش اعلام کرد که نتیجه آخرین تحقیقات در پرونده خاشقچی را روز سه شنبه(امروز) در جلسه هفتگی حزب عدالت و توسعه در مجلس ترکیه اعلام خواهد کرد.

وی با تاکید بر مصمم بودن بر اعلام واقعیات در پرونده قتل خاشقچی افزود که همه واقعیت مربوط به این رویداد، به طور آشکار و عریان مشخص خواهد شد.

وی با بیان این که به شکلی متفاوت در این زمینه صحبت و جزئیات این رویداد را تشریح خواهد کرد، گفت: قتل خاشقچی برای آنکارا یک اتفاق عادی و معمولی نیست و باید مشخص شود که آن 15 نفر مامور اعزامی از عربستان برای چه به ترکیه آمدند و آن 18 مقام سعودی چرا بازداشت شدند؟