به گزارش پارس نیوز، 

وزیر خزانه‌داری آمریکا توضیحات حکومت عربستان درباره قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان، را ناکافی دانست.

به نوشته رویترز، همزمان با افزایش فشارهای بین‌المللی برای روشن‌شدن سرنوشت مبهم روزنامه‌نگار ناپدیدشده سعودی، «استیون منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا روز یکشنبه بیانیه توضیحی عربستان درباره نحوه قتل خاشقجی را «گامی مثبت اما ناکافی» دانست.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد محمد بن سلمان، سه‌شنبه 10 مهر پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و برخی گزارش‌ها حاکی از پیدا شدن جسد مثله‌ شده وی در یکی از خیابان‌های استانبول است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه‌ای، مقامات امنیتی این کشور حتی اعلام کردند فیلم و نوار صوتی شکنجه و قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان از سوی عوامل امنیتی سعودی را در اختیار دارند. با این حال مقامات ارشد عربستان و به‌ خصوص محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور، مدعی بودند خاشقجی پس از انجام کارهای اداری خود کنسولگری عربستان را ترک کرده است.

اما  عربستان سعودی سرانجام پس از 18 روز در ساعات اولیه صبح امروز (شنبه) از کشته شدن جمال خاشقجی بر اثر مشاجره و درگیری در کنسولگری این کشور در استانبول خبر داد. 

اعتراف دیرهنگام عربستان و روایت عجیب این کشور با واکنش‌های جهانی همراه شد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، تقریبا تنها کسی بود که روایت جعلی عربستان از این حادثه را «باورپذیر» توصیف کرد. همه بر این باورند که شیوه قتل جمال خاشقجی نشان می‌دهد که این جنایت فجیع کاملا سازماندهی‌شده و با دستور مقامات عالی‌رتبه عربستان صورت گرفته است.

وزیر خزانه‌داری آمریکا که هم‌اکنون در سرزمین‌های اشغالی به سر می‌برد درباره تحریم احتمالی عربستان به خبرنگاران گفت: هنوز بسیار زود است که درباره تحریم (عربستان) حرف بزنیم، همچنان باید تحقیقات (درباره پرونده خاشقجی) ادامه داشته باشد تا بدانیم دقیقا چه اتفاقی رخ داده است».

«منوچین» بار دیگر تأکید کرد که در نشست اقتصادی «داووس صحرا» عربستان شرکت نخواهد کرد. وی با اشاره به اینکه به‌زودی به ریاض سفر می‌کند، افزود: به نظرم رفتن و صحبت کردن درباره نشست (اقتصادی عربستان) مناسب نیست، اما ما همچنان به روابط خود با عربستان درباره موضوعات دیگر ادامه می‌دهیم، و به همین دلیل است که من قصدم دارم به آنجا بروم ».

وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه در صفحه توییتر خود اعلام کرد: «ساعاتی پیش در نشست مشترک با رئیس‌جمهور دونالد ترامپ و مایک پمپئو، وزیر خارجه، تصمیم گرفته شد من در نشست "ابتکار سرمایه‌گذاری آینده" در عربستان شرکت نکنم».

«داووس صحرا» قرار است به میزبانی ولیعهد عربستان در روز‌های بیست و سوم الی بیست و پنجم اکتبر در ریاض برگزار شود. بسیاری از شخصیتهای بین‌المللی به علت خودداری عربستان از ارائه اطلاعات شفاف درباره جمال خاشقجی حضور خود در این نشست اقتصادی را لغو کردند.