به گزارش پارس نیوز، 

«جو بایدن» که از ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ معاون رئیس‌جمهور آمریکا بوده، رئیس‌جمهور کنونی این کشور را به بهانه‌جویی برای شانه خالی کردن از واکنش به پرونده ناپدید شدن روزنامه‌نگار عربستان سعودی متهم کرد و همچنین تاکید کرد که اتهام‌های مطرح شده علیه پادشاهی سعودی درباره پرونده «جمال خاشقچی» با شیوه رفتاری آنها مغایرتی ندارد.

این مقام ارشد سابق آمریکایی در گفت‌و‌گو با شبکه «سی‌.بی‌.اس» در انتقاد از مواضع «دونالد ترامپ» در قبال پرونده خاشقچی گفت: «اینطور به نظر می‌رسد که او (ترامپ) با افراد مستبد رابطه عاشقانه دارد. او قبل از آنکه حقایق روشن شود، دارد بهانه‌تراشی می‌کند. این کارها از منظر بین‌المللی به ما آسیب می‌‎زند».

معاون «باراک اوباما» رئیس‌جمهور سابق آمریکا تلویحا به اظهارنظر رئیس‌جمهور کنونی درباره احتمال دست داشتن «عناصر خودسر» در قتل احتمالی جمال خاشقچی اشاره کرد.

بایدن ادامه داد: «واقعا نمی‌دانم چرا این دولت به نوازش افراد مستبد و دیکتاتورها از [ولادیمیر] پوتین گرفته تا "کیم جونگ اون" و [رودریگو] دوترته [رئیس‌جمهور فیلیپین]  نیاز دارد. من واقعا این موضوع را درک نمی‌کنم».

مجری شبکه تلویزیونی از بایدن خواست، نظر خود را درباره دلیل رفتار ترامپ در قبال رهبران کشورهایی از قبیل روسیه و عربستان سعودی بگوید.

نفر دوم دولت باراک اوباما در جواب گفت: «من نمی‌خواهم به بدترین ترس‌هایی که در این باره دارم، فکر کنم اما باید بگویم یا او اصلا نمی‌داند که چه کار دارد انجام می‌دهد و یا اینکه او ایده بسیار نادرستی درباره رهبری آمریکا در جهان دارد».

معاون اول رئیس‌جمهور سابق آمریکا در بخش دیگری از این مصاحبه درباره ناپدید شدن خاشقچی گفت: «آنچه که شاهدش هستیم نشانه بسیار کمی از حاکمیت قانون و محترم شمردن حقوق بشر و شان انسانی در خود دارد. اتهام‌هایی که تاکنون مطرح شده، با شیوه اقدام و رفتار پادشاهی [عربستان سعودی] منافات ندارد».

اظهارات جو بایدن در شرایطی مطرح شده که او و دیگر اعضای ارشد دولت سابق در ۸ سال زمامداری خود همواره عربستان سعودی را «متحد استراتژیک» و «دوست نزدیک» ایالات متحده خوانده بودند.