به گزارش پارس نیوز، 

 به نوشته روزنامه ایندیپندنت،‌ انگلیس شریک اصلی تهاجم ائتلاف تحت امر آمریکا برای آزادسازی شهر رقه سوریه از دست داعش در سال گذشته بوده است که به دنبال نبرد چهار ماهه نیروهای کرد و پشتیبانی هوایی انجام شد. اما این پیروزی با هزینه ویرانگری برای ساکنان رقه حاصل شد.

براساس آمارهای گروه تحقیقاتی مستقل ایروارز که میزان تلفات غیرنظامیان در جنگ ضد داعش را ردگیری می‌کند، از ژوئن تا اکتبر 2017 بیش از 1500 غیرنظامی در جریان حملات هوایی و توپخانه‌ای ائتلاف مذکور کشته شدند.

آمریکا به عنوان مسوول حدود 90 درصد از حملات هوایی در رقه، تاکنون مسوولیت کشته شدن حدود 100 غیرنظامی را در شهر رقه پذیرفته است. صدها مورد تلفات غیرنظامی هم حاصل انفجار مین‌ها و بمب‌های کنترل از راه دور داعش بوده است.

نیروی هوایی سلطنتی انگلیس حین این عملیات‌ها حدود 216 حمله هوایی در داخل و اطراف این شهر انجام داد اما وزارت دفاع انگلیس این مساله را که غیرنظامیان در نتیجه آن متحمل آسیب شده باشند، نمی‌پذیرد. این وزارتخانه بار دیگر برای ارزیابی مجدد این مساله و انجام تحقیقات بیشتر در سهیم بودن در مرگ و میر غیرنظامیان تحت فشار قرار دارد.

اولیور اسپراگ، کارشناس نظامی عفو بین‌الملل در انگلیس به ایندیپندنت گفت: آنها واقعیت را به حدی بسط می‌دهند که به این باور برسید که نقش وزارت دفاع انگلیس در بمباران هوایی گسترده علیه رقه حتی باعث بروز یک مورد تلفات انسانی هم نشده است. به جای تمرکز بر اثرات ویرانگر این عملیات بمباران مشترک، وزارت دفاع انگلیس به دنبال تضعیف اعتبار عفو بین‌المللی است که اقدام به انتشار جزئیات حملات هوایی ائتلاف کرده که تلفات غیرنظامی برجای گذاشته است.

اکثر مناطق رقه هنوز هم ویرانه است. براساس گزارش سازمان ملل، حدود 80 درصد این شهر حین درگیری‌ها به شدت آسیب دیده است و پیشرفت چندانی در امر بازسازی زیر ساخت‌های حیاتی دیده نمی‌شود.

گرچه انگلیس بر ایفای نقشی کوچک در کمپین رقه تاکید دارد، سایر نهادها هم مانند عفو بین‌المللی ادعای وزارت دفاع انگلیس مبنی بر اینکه تلفات غیرنظامی در این شهر وجود نداشته را زیر سوال می‌برند. ایروارز با ارائه مدرکی کتبی به یک کمیته ویژه دفاعی در حوزه رسیدگی به عملیات‌های ارتش انگلیس در رقه و موصل در ماه مه تاکید کرد، نیروی هوایی سلطنتی با استفاده از بمب‌های پیووی IV 500 پوندی احتمالا موجب تلفات غیرنظامی در مناطق پرجمعیت شده است.

محقق حوزه سوریه در گروه مستقل ایروارز معتقد است" با توجه به شدت حملات و ماهیت این شهر و تعداد جمعیت در رقه، به لحاظ آماری منطقی نیست که بگوییم هیچ موردی از تلفات غیرنظامی به وجود نیامده است. استفاده داعش از انسان‌ها به عنوان سپردفاعی هم که از سوی چندین گروه حقوق بشری مستند شده است، به میزات تلفات غیرنظامیان افزوده است.

در جریان کل این عملیات هوایی ضد داعش در سوریه و عراق، انگلیس تنها مسوولیت یک مورد تلفات غیرنظامی را پذیرفته است که اوایل امسال در نتیجه حمله یک پهپاد ریپر در سوریه به وجود آمد و این در حالی است که بیش از 1700 حمله هوایی از سوی نیروی هوایی سلطنتی انجام شد.