به گزارش پارس نیوز، 

 'کمیی لونس' کارشناس مسائل خلیج فارس در شورای روابط بین الملل اروپا، معتقد است که کشورهای اروپایی به صراحت درباره علت ناپدید شدن خاشقچی صحبت نمی کنند و مثل اینکه از عربستان خجالت می کشند. دولت آمریکا نیز همین سیاست را دنبال می کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به صراحت گفت که علاقه ندارد به سرمایه گذاری 110 میلیارد دلاری عربستان در آمریکا پایان دهد. 

نویسنده این مطلب می افزاید: چنین استدلالی برای فرانسه هم می تواند صادق باشد چرا که عربستان با رقم 11.1 میلیارد یورو، دومین خریدار سلاح از فرانسه در سال های 2017 تا 2018 بوده است. 

در بازار نفت خام نیز عربستان سعودی وزنه سنگینی به شمار می رود. در حوزه نظامی، ریاض نقطه اتکای مهمی برای غربی ها در یک منطقه حساس است. همچنین این کشور به مثابه یک بازیگر بلامنازع در خاور نزدیک و خاور میانه تا شاخ آفریقا عمل می کند. 

این گزارش می افزاید: اگر کشورهای غربی با موضوع ناپدید شدن خاشقچی برخورد جدی تری داشتند، بدون شک اوضاع اینگونه نبود. همه کشورهای اروپایی از آمریکا در این باره پیروی می کنند. در صورتی که مدارک کافی از دخالت عربستان در ناپدید شدن خاشقچی ارائه شود، برای اروپا دشوار است که واکنشی نشان دهد چرا که مانند ترامپ، هیچ تمایلی ندارد که قراردادهای چند میلیارد یورویی خود را با ریاض با خطر مواجه کند.

البته بارها غربی ها بطور غیر مستقیم به عربستان سینگال داده اند که شما می توانید در کشورتان هر کاری که می خواهید انجام دهید یا به یمن حمله کنید و آنجا را بمباران کنید اما حق ندارید امنیت ما را به هم بزنید.

برخی منابع غیررسمی خبری مدعی قتل خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد آل سعود توسط مأموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان شده‌اند.

بر اساس این اخبار، خاشقچی توسط 15 مأموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود بازگشته‌اند.

خاشقچی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن‌پست می نوشت، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان در عربستان انتقاد می کرد.