به گزارش پارس نیوز، 

 به عنوان فردی که سال ها در وزارت خارجه آمریکا کار کرده است، شاهد بودم که روسای جمهور آمریکا چه از حزب دمکرات چه جمهوریخواه اعتبار و اختیارات بسیاری به عربستان داده اند و ریاض به موجب آن سیاست هایی را دنبال کرد که در واقع به زیان منافع آمریکا بود.
این تحلیلگر امور بین الملل افزود: عربستان، قطر را به یکباره تحریم کرد و به نوعی موجب فروپاشی شورای همکاری خلیج فارس شده و فرصتی برای ایران فراهم ساخت تا با قطر رابطه نزدیکی برقرار کند.
میلر ادامه داد:همچنین جنگ فاجعه بار یمن که از سوی عربستان و در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما آغاز (با چراغ سبز آمریکا) شده است و دولت ترامپ آن را تسریع کرد.
میلر که به گفته سی ان ان پژوهشگر 'مرکز بین المللی ویلسون وودرو'(Woodrow Wilson Int. Center) است، افزود:چنانچه شما (آمریکا) هرگز نزدیک ترین متحد خود را مورد انتقاد قرار ندهید و این متحد به گونه ای رفتار کند که منافع تان را با خطر مواجه سازد، در نتیجه این احساس به آنها دست می دهد که می توانند هر کاری را بدون توجه به پیامدهای آن و اینکه مورد انتقاد قرار گیرند، انجام دهند.
سی ان ان از وی پرسید: آیا اکنون ماجرای کشته شدن خاشقچی می تواند نقطه عطفی در روابط آمریکا و عربستان باشد؟.
میلرگفت: در حقیقت چند مساله دراین زمینه بین آمریکا و عربستان وجود دارد.نخست آنکه آمریکا عربستان را یک عامل کلیدی در بازدارندگی ایران درمنطقه می داند. دیگر آنکه به عربستان برای پایین نگاه داشتن بهای نفت در بازارهای جهانی امید بسته و سوم اینکه تصور می کند عربستان توان تسریع صلح(سازش)بین اسرائیل (رژیم صهیونیستی) و فلسطینی ها را دارد.
این تحلیلگر امور بین الملل از موسسه وودرو ادامه داد: عربستان اکنون با ترور یکی از شهروندان خود در کنسولگری اش واینکه این فرد شهروند آمریکا نیز تلقی می شود، مواجه است. گمان من این است که دولت ترامپ به اقدام عربستان پاسخ می دهد که این پاسخ بیشتر به جهت فشار کنگره، جامعه بازرگانان و رسانه های آمریکا خواهد بود.آمریکا در ریاض فاقد سفیر بوده و از طریق سفارت خود در امارات باید اقدام کند.
میلر افزود: باید از طریق سفارت مان در امارات به عربستان گفت که آماده احترام به معیار و ارزش های آمریکا باشند.
به گزارش ایرنا، جمال خاشقچی درمورخ دوم اکتبر برابر با 10 مهرماه برای ثبت و دریافت مدارک مربوط به ازدواجش به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد اما از آنجا خارج نشد.
بنابر اعلام رسانه های غربی ، خاشقچی توسط 15 ماموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول رفته بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود باز گشته اند.
خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود.
یک سال پیش خاشقچی در یادداشتی در واشنگتن‌پست نوشته بود: من خانه، زندگی و شغلم را برای اینکه صدایم شنیده شود در عربستان رها کردم... اکنون می‌توانم آزادانه سخن بگویم درحالی‌که خیلی‌ها نمی‌توانند.
اروپام **1302**1590