به گزارش پارس نیوز، 

«زوران زائف» (Zoran Zaev) نخست‌وزیر مقدونیه امروز سه شنبه از اعضای پارلمان این کشور خواست تا از لایحه تغییر نام کشورشان (به مقدونیه شمالی) بر اساس توافق با یونان حمایت کنند.

نخست وزیر مقدونیه در این باره گفت: انجام این کار به آینده عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا و سازمان ناتو کمک خواهد کرد.

وی در این خصوص افزود: پارلمان می تواند با تصویب تغییر نام، راه را برای رونق و ثبات اقتصادی هموار کند. این راهی است که از مسیر توافق مقدونیه- یونان پیرامون تغییر نام عبور می کند.

این در حالیست که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  و «یوهانس هان» کمیسر اتحادیه اروپا در امور سیاست همجواری و مذاکرات گسترش اتحادیه چندی پیش در بیانیه‌ای مشترک ضمن استقبال از همه‌پرسی تغییر نام مقدونیه که یکشنبه ۸ مهرماه انجام شد؛ اعلام کردند: در فرایندی دموکراتیک و صلح‌آمیز، اغلب آنهایی که در همه‌پرسی مشارکت کردند؛ به توافق تغییر نام مقدونیه رای «آری» دادند. اکنون، از پارلمان انتظار می‌رود با تصمیم‌ برای اتخاذ تغییرات قانونی، گام‌های بعدی را در راستای اجرای توافق تغییرنام بردارد.

همه پرسی تغییر نام مقدونیه به «مقدونیه شمالی» با مشارکت کمتر از ۲۹ درصد از مردم به پایان رسید.

یونان همواره از به رسمیت شناختن این نام خودداری و اعلام می‌کرد که این نامگذاری به طور ضمنی به ادعاهای سرزمینی مقدونیه در قبال مناطق شمالی یونان که آنها نیز مقدونیه نام دارند، اشاره دارد.

با این حال، در ماه ژوئن سال گذشته سرانجام یونان و مقدونیه به ۳ دهه اختلاف پایان دادند و بر سر انتخاب نام جدیدی برای این جمهوری یوگسلاوی سابق به توافق رسیدند. نهایی شدن این توافق‌نامه مشروط به تصویب این تغییر نام از طریق رجوع به همه پرسی بوده است.

جمهوری مقدونیه از سال ۱۹۹۳ به عنوان عضوی از سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده و ۱۴۰ کشور از جمله روسیه و ایالات متحده آمریکا آن را به رسمیت می‌شناسند.

حامیان تغییر نام جمهوری مقدونیه از جمله دولت این کشور معتقدند، این تغییر نام گذشته از آن که برای اهالی این کشور موجی از افتخار ملی را به همراه خواهد آورد، زمینه پیوستن مقدونیه به اتحادیه اروپا و ناتو را تسهیل خواهد کرد.