به گزارش پارس نیوز، 

وزارت خارجه آمریکا هم با یک هفته تأخیر خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره مرگ احتمالی جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی شد.

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به «ابراز نگرانی» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، نسبت به ناپدیدشدن «خاشقجی» افزود: ما گزارش‌های متناقضی درباره سلامت و مکان جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور عربستانی و ستون‌نویس واشنگتن پست، دریافت کرده‌ایم. همانگونه که رئیس‌جمهور نیز اعلام کرد، آمریکا نگران ناپدیدشدن این روزنامه‌نگار است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: مقامات ارشد وزارت خارجه از طریق کانال‌های دیپلماتیک درباره این موضوع با پادشاهی عربستان گفتگو کرده‌اند. ما از دولت عربستان خواستیم تا از تحقیقات درباره ناپدیدشدن خاشقجی حمایت و درباره نتایج تحقیقات کاملا شفاف عمل کند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سه‌شنبه گذشته پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شد و برخی گزارش‌ها حاکی از پیدا شدن جسد مثله‌ شده وی در یکی از خیابانهای استانبول است.

مقامات ترکیه‌ روز شنبه اعلام کردند همزمان با ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول، تیمی ۱۵ نفره از عربستان وارد این ساختمان شده و ساعتی بعد هم کنسولگری را با هواپیمای شخصی به مقصد ریاض ترک کرده‌اند و اکنون اعلام شده که چند مرد همزمان با ناپدید شدن خاشقجی جعبه‌هایی را از داخل ساختمان کنسولگری بیرون برده‌اند. 

پس از این اظهارنظر مقامات دولتی ترکیه، بسیاری از نهادهای بین‌المللی و روزنامه‌نگاران جهان خواستار تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه درباره ناپدیدشدن مشکوک «جمال خاشقجی» شدند.

یک هفته پس از ناپدیدشدن این روزنامه‌نگار مشهور عربستانی، روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و دیگر مقامات این کشور صرفاً نسبت به این موضوع «ابراز نگرانی» کردند. بسیاری از تحلیلگران و ناظران سیاسی موضع‌گیری محتاطانه آمریکا در این موضوع را نگرانی واشنگتن از رسوایی مشارکت محمد بن سلمان و افراد نزدیک او در ترور احتمالی «جمال خاشقجی» می‌دانند.