به گزارش پارس نیوز، 

منابع آگاه روز دوشنبه در گفت‌وگویی با یک رسانه آمریکایی مدعی شده‌اند برخی از مقام‌های دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در تلاش هستند دسترسی ایران به بازارهای بین‌المللی را حفظ کنند. 

پایگاه خبری «واشنگتن‌فری‌بیکن»، از رسانه‌های نزدیک به جریان نومحافظه‌کاران آمریکا گزارش داده شماری از مقام‌های بلندپایه وزارت خزانه‌داری آمریکا که برخی از آنها امیدوار به حفظ توافق هسته‌ای هستند در تلاشند از قطع دسترسی ایران به سامانه «سوئیفت» جلوگیری کنند..

«سوئیفت» سرواژه‌ای است که از کنار هم قرار گرفتن حرف اول عبارت «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» در زبان انگلیسی ایجاد شده است. 

مقر اصلی این شبکه  که تراکنش‌های مالی جهانی را تسهیل می‌کند در بلژیک قرار دارد، اما اعضای هیئت مدیره آن را مدیران بانک‌های آمریکایی تشکیل می‌دهند. دولت آمریکا بعد از خروج از برجام، فشارها برای قطع دسترسی ایران به این شبکه را تشدید کرده است.

منابع آگاه گفته‌اند مدیران شبکه سوئیفت هفته گذشته با مقام‌های دولت ترامپ دیدار کرده‌اند تا اطمینان حاصل کنند دسترسی ایران به سامانه بانکی بین‌المللی، بعد از اجرایی شدن تحریم‌ها علیه ایران حفظ می‌شود. 

به گفته این منابع، در حالی که شخص ترامپ و برخی از مشاوران نزدیک او، از جمله «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به صراحت خواستار قطع مراودات سوئیفت با ایران شده‌اند، جمعی از مقام‌های خزانه‌داری آمریکا به شدت با این اقدام مخالفند و در تلاش برای جلوگیری از آن، قبل از موعد از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران در روز ۴ نوامبر (۱۳ آبان) هستند.

یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود گفت: «افرادی در داخل دولت هستند که فکر می‌کنند می‌توانند رئیس‌جمهور را مجاب کنند درباره ایران، سهل‌انگارتر از اوباما باشد. این راهبردی جسورانه است. باید ببینیم آیا اوضاع بر وفق مراد آنها می‌شود یا خیر.»

در همین راستا، دو هفته پیش روزنامه واشنگتن‌پست گزارش داده بود «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا روشی بکر برای مقاومت علیه ترامپ در خصوص ایران پیدا کرده است.

طبق این گزارش، منوشین چند هفته قبل‌تر از دادن سندی به ترامپ که او درخواست کرده بود، خودداری کرد. سه مقام آمریکایی به واشنگتن‌پست گفتند منوشین و وزارتخانه او با اعمال فشار بر سوئیفت برای اقدام علیه ایران مخالفند. به همین دلیل او به قصد ایجاد تأخیر در رأی نهایی رئیس‌جمهور در این باره، فرایندهای تصمیم‌گیری را کند کرده است. 

مطابق این گزارش، خزانه‌داری آمریکا بعد از جلسه‌ای که ۲۶ جولای درباره ایران برگزار شده، موظف شده طرحی تهیه کند که در آن گزینه‌های دولت آمریکا برای اعمال تحریم علیه سوئیفت، اعضای هیئت مدیره آن یا بانک‌هایش مشخص شده‌اند. با آنکه دو ماه از این جلسه می‌گذرد، این سند هنوز تهیه نشده تا ترامپ نتواند تصمیمی در این خصوص بگیرد.