به گزارش پارس نیوز، 

­یک منتقد سرشناس عربستانی در پی اهانت‌های پیاپی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به سعودی و پادشاه آن، از رژیم سعودی به شدت انتقاد کرد و نوشت ضعف نظام سعودی و وابستگی و اتکای کامل آن به آمریکا باعث می‌شود ترامپ به بهره برداری‌های خود ادامه دهد.

مضاوی الرشید، استاد دانشگاه سرشناس سعودی در مقاله‌ای روابط سعودی-آمریکا را کاملا عاری از هرگونه زبان دیپلماتیک دانست و خاطرنشان کرد: سعودی به پرداختن بها از جمله اهانت‌های مکرر ترامپ در برابر اتکای کاملش به آمریکا برای تضمین امنیت نظامش ادامه می‌دهد. ترامپ هیچ فرصتی را برای یادآوری این موضوع به سعودی‌ها که نظام سعودی بدون آمریکا در امان نیست و از داخل و خارج در معرض خطر است از دست نمی‌دهد.  

الرشید نوشته است: اهانت‌های اخیر ترامپ علیه سعودی را رئیس جمهور دیگری که به شیوه گفتمان دیپلماتیک مترقی آشناست به زبان نمی‌آورد و شرکایش را اینگونه مورد خطاب قرار نمی‌داد. اما ترامپ به یقین می‌داند که می‌تواند بدترین ناسزا‌ها را بدون آنکه عواقبی داشته باشد به سعودی‌ها بگوید. روابط سعودی -آمریکا در دوره ترامپ از هرگونه زبان دیپلماتیک و شراکت و ائتلاف‌ها عاری شده است. روابط دو کشور فقط روابط عقد قراردادهاست که قوی به ضعیف دیکته و تحمیل می‌کند و حتی فراتر از آن قوی ضعیف را زیر پاهایش لگدمال می‌کند به خصوص در مورد ترامپ که به خوبی از شکنندگی نظام سعودی آگاه است.

در ادامه این مقاله آمده است: نظام سعودی زمانی که برخی دولت‌های غربی که از نظر راهبردی دارای کمترین اهمیت هستند از سیاست‌های داخلی عربستان مانند بازداشت فعالان حقوق بشر و منتقدان سعودی یا کشتار غیرنظامیان در یمن انتقاد می‌کنند به آن‌ها عرض اندام و برای آنان قدرت نمایی می‌کند.  زمانی که صدای کانادا و آلمان و سوئد و نروژ و اسپانیا و برخی دیگر در انتقاد به سرکوبگری داخلی در سعودی و به سیاست‌های سردرگمانه اش بلند شد، پاسخ ریاض هم سریع و هم قاطعانه بود و این دولت‌ها به طور مستقیم مجازات شدند.

این منتقد عربستانی می‌افزاید: اکنون این سوال مطرح می‌شود که تا چه زمانی نظام سعودی گوشهایش را به روی اهانت‌های مکرر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا خواهد بست؟ پاسخ آن است که تا مدت طولانی. ترامپ هیچ فرصتی را برای یادآوری این موضوع به برده‌های سعودی اش که بدون آمریکا نظام سعودی در امان نخواهد بود و از داخل و خارج در معرض خطر قرار دارد، از دست نمی‌دهد. ترامپ از کمک آمریکا به جنگ علیه یمن گرفته تا دستور واشنگتن برای پایین نگه داشتن قیمت‌های نفت استفاده کرده است تا به نظام سعودی یادآوری کند نظام سعودی بدون آمریکا در امان نخواهد بود و با خطراتی مواجه خواهد بود. بدین ترتیب رابطه سعودی آمریکایی امروز کاملا عاری از هرگونه زبان دیپلماتیک و شراکت و ائتلافهاست. روابط آن‌ها فقط رابطه عقد قراردادهاست که قوی به ضعیف دیکته می‌کند و بلکه او را زیر دو پایش لگدمال می‌کند.

او می‌افزاید: سعودی به پرداختن بهای گزاف در مقابل اتکای کاملش به آمریکا به منظور تضمین امنیت نظام سعودی ادامه خواهد داد چرا که سعودی‌ها به خوبی از عواقب خودداری واشنگتن از حمایتش و رهاسازی آن در برابر خطراتی که با آن مواجه است مطلع هستند.

الرشید در پایان نوشت: بدبختانه سعودی‌ها توانایی رهایی از دست حکامشان را در انتخابات آینده ندارند و این توانایی را نیز ندارند که این حکام را به خاطر هدر دادن ثروت‌ها در قالب رشوه دادن در داخل آمریکا به دست عدالت بسپارند بنابراین در نتیجه این ضعف نیز ترامپ به بهره برداری‌های خود ادامه می‌دهد.