به گزارش پارس نیوز، 

دو روز بعد از اتهام‌زنی نماینده آمریکا در ناتو به مسکو درباره نقض یکی از پیمان‌های اتمی امضا شده در زمان جنگ سرد، وزیر دفاع دولت «دونالد ترامپ» در نشست امروز وزرای دفاع ناتو این اتهام را تکرار کرده است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه در بروکسل گفت: «روسیه باید بار دیگر به پایبندی به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بگردد یا آمریکا مجبور خواهد بود که توانمندی‌هایش را برای حفاظت از منافع آمریکا و ناتو با شرایط جدید وفق دهد».

متیس افزود: «به همین منظور آمریکا در حال بازبینی گزینه‌هایمان برای اتخاذ موضع در زمینه دیپلماسی و وضعیت دفاعی‌مان است. اشتباه نکنید! وضعیت جاری قابل دفاع و پایدار نیست و روسیه در حال نقض آشکار و فاحش این پیمان است.»

روز سه شنبه نماینده واشنگتن در ناتو در اظهارنظری جنگ طلبانه علیه مسکو گفته بود که آمریکا در صورت لزوم کلاهک‌های روسیه را نابود می‌کند.

«کِی بایلی هاتچیسون» با این ادعا که مسکو در حال نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) است، گفت: «زمان آن فرا رسیده که روسیه به میز مذاکره بیاید و به نقض تعهداتش پایان دهد».

مقام‌های روسیه مواضع آمریکایی‌ها درباره نقض این پیمان توسط مسکو را همواره رد کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه درباره سخنان نماینده واشنگتن در ناتو گفته بود: «به نظر می‌رسد کسانی که چنین بیانیه‌هایی صادر می‌کنند اطلاعی از سطح مسئولیت خود و خطرات لفاظی‌های تهاجمی خودشان ندارند.»

پیمان منع هسته‌ای میان‌برد اول ژوئن ١٩٨٧ بین اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا درباره نابودی موشک برد کوتاه و متوسط بین دو کشور امضا شد. این به کاهش تعداد کلاهک‌های اتمی و کاهش تنش میان واشنگتن و مسکو منجر شده بود.