به گزارش پارس نیوز، 

همزمان با سالروز 11 سپتامبر حمله تروریستی به برج های دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک و ساختمان پنتاگون در سپتامبر سال 2001 ، سایت اینترنتی انگلیسی میدل ایست آی در گزارشی به نقل از وکلای خانواده‌های قربانیان این حمله تروریستی اعلام کرد که آنها خوشبین هستند که مرحله پایانی از مبارزات حقوقی طولانی‌مدت آنها به تحقق اهداف خود نزدیک شده است.

این خانواده‌ها درخواست غرامت از عربستان سعودی را در سال 2016 مطرح کرده و ریاض را به تامین مالی گروه تروریستی القاعده و حمایت از این حملات متهم کردند. آنها همچنین پیش‌بینی کردند که درگیری‌های حقوقی در آینده نیز ادامه داشته باشد و بار دیگر تمرکز ویژه‌ای بر بحث خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر انجام شود. بر اساس این گزارش عربستان سعودی متهم است که اردوگاه‌های آموزش نظامی گروه‌های تروریستی را مورد حمایت مالی و تسلیحاتی و لوجستیک خود قرار داده است.

کمیته دفاع از قانون جاستا که استثنایی را برای مبانی حقوقی مصونیت سیاسی مطرح کرده، تلاش دارد تا راهکارهای محاکمه دولت عربستان توسط خانواده‌های قربانیان حوادث 11 سپتامبر را فراهم کند.

این کمیته تاکید می‌کند که اکثریت قریب به اتفاق ربایندگان هواپیماها از شهروندان سعودی بودند و این گمان وجود دارد که مسئولان سعودی و موسسات این کشور طی سالهای قبل از حوادث 11 سپتامبر اقدام به تحریک و کمک به عوامل تروریستی کرده‌اند.

از سوی دیگر عربستان سعودی نیز تلاش دارد توسط یک قاضی آمریکایی از پیامدهای حقوقی قانون جاستا فرار کند. مایکل کیلوگ وکیل عربستان در دادگاه منطقه منهتن اعلام کرده است که قربانیان این حوادث ادله کافی را در این خصوص ارائه نکرده‌اند و نتیجه‌گیری‌ها و پیش‌بینی‌ها و اظهارات مطرح شده در این رابطه برای متهم کردن عربستان کافی نیست.

بر اساس این گزارش جیم کارندلیر وکیل حدود 850 نفر از خانواده های قربانیان حوادث 11 سپتامبر که شکایت قضایی ضد دولت عربستان را دنبال می‌کند، به این سایت انگلیسی گفته است که قاضی به زودی حکم خود را در این خصوص صادر خواهد کرد و ما اطمینان داریم که در این دعوی قضایی پیروز خواهیم بود. البته این حکم از سوی دولت عربستان رد خواهد شد، اما ما به پیشروی خود ادامه خواهیم داد.

وکیلی دیگری که نزدیک به این مناقشه قضایی است و به نام وی اشاره نشده، تاکید کرده است که عدالت 16 سال به تعویق افتاده است، اما در نهایت حکم قاضی در آینده نزدیک صادر خواهد شد.

قانون عدالت علیه حامیان تروریسم (جاستا) که توسط کنگره و با رای دو حزب ‌ایالات متحده آمریکا تصویب شد، به خانواده‌های ‌قربانیان حملات 11سپتامبر اجازه می دهد از دولت ‌سعودی شکایت کرده و غرامت دریافت کنند. ‌

در حملات تروریستی 11سپتامبر 2001 در برجهای دوقلوی شهر نیویورک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن، نزدیک به سه هزار نفر کشته شدند. 19 ‌شهروند عربستان سعودی در این حملات دست داشتند. ‌این افراد از اعضای سازمان تروریستی القاعده بودند که ‌رهبری آن با اسامه بن لادن سرمایه‌دار سعودی پناه ‌گرفته در افغانستان بود. ‌

با وجود صدور قانون جاستا؛ اما باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا آن را وتو کرد، همچنین بخشی از اسناد مربوط به دست داشتن عربستان در این حادثه تروریستی به صورت محرمانه باقی ماند.

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی آمریکا، عربستان بالغ بر 250 هزار دلار در هتل جدید ترامپ هزینه کرده است. این موضوع را روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در تابستان گذشته مطرح کرد. عربستان همچنین تحرکات گسترده‌ای را ضد جاستا انجام داده و کهنه سواران آمریکایی را برای سخنرانی ضد این قانون به کنگره آمریکا کشانده است.