به گزارش پارس نیوز، 

به نقل از رسانه‌های عراق، نماینده مرجعیت دینی اکثریت جمعیت عراق تاکید کرد فساد و وضعیت نابسامان خدمات رسانی به سبب عملکرد بد مسئولان عالی‌رتبه است.

نماینده آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعیان در عراق در پیام ویدئویی جزئیات سفر خود به شهر بصره در جنوب عراق برای رسیدگی به مشکلات مردم این شهر با حضور کارشناسان را تشریح کرد.

 احمد الصافی با اشاره به ماموریت خود از طرف مرجعیت دینی برای سفر به بصره گفت: من به دستور آیت الله سیستانی مرجع عالیقدر شیعه بعد از تشدید بحران آب به بصره آمده ام.

وی تاکید کرد: آیت الله سیستانی ما را مامور خرید دستگاه های پمپاژ آب از اموال مرجعیت دینی کردند.

الصافی تصریح کرد: ماموریت ما مشخص است و به یاری خداوند به نقطه مهمی رسیدیم که اثر آن در چند روز آینده نمود خواهد یافت.

وی افزود: شهر بصره مستحق خدمات بسیاری است زیرا از مشکلاتی واقعی و نه سطحی رنج می برد. ساختار زیربنایی فرسوده است و نیاز به اراده ای واقعی برای ساختن آن از سوی دولت از طریق قطع ریشه فساد وجود دارد.

بر اساس  گزارش السومریه نیوز، نماینده آیت الله سیستانی خواستار "اراده جدی دولت و قطع ریشه های فساد شد، زیرا بصره از مشکلات واقعی رنح می برد چرا که زیربنایی این استان از بین رفته است و اگر این امر صورت گیرد، وضعیت استان بهتر خواهد شد".

الصافی گفت: دولت باید در حل مشکلات بصره شتاب کند؛ اگر اراده های واقعی وجود داشته باشد.

درخواست مقتدی صدر از العبادی برای تسریع در آزادسازی اموال بصره

مقتدی صدر رهبر جریان صدر هم از العبادی نخست وزیر عراق خواست اموال بصره را آزاد کرده و به دستان پاک(افراد سالم)برساند، وی درباره سهل‌ انگاری و کوتاهی در این زمینه هشدار داد.

مقتدی صدر در توئیتی خطاب به حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفت: برادر العبادی فکر می کنم که تصور نمی کنید که انقلابیون بصره حباب باشند؛ آنطور که فرد قبل از شما تصور می کرد. پس برای آزادسازی اموال استان بصره و تحویل آن به دستان سالم و پاک شتاب کن تا فوری طرح های خدماتی فوری و بلند مدت آغاز شود.

وی همچنین العبادی را از سستی و تعلل برحذر داشت.

مقتدی صدر پنجشنبه شب با اسعد العیدانی استاندار بصره برای بحث درباره تدوین راه حل های سریع برای بحران این استان دیدار کرده بود.

استان بصره در جنوب عراق از چند ماه پیش شاهد اعتراضات و تظاهرات به خاطر وخامت خدمات عمومی به ویژه برق و آب آشامیدنی و درخواست برای پیگرد قضایی مفسدان است.