به گزارش پارس نیوز، 

نیکاراگوئه در آمریکای مرکزی از چهارماه پیش به این سو صحنه اعتراضات ضد دولتی توسط گروه‌های مخالف دولت است و دولت اعلام کرده در جریان این اعتراضات بیش از ۱۹۷ نفر از معترضان جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات دولتی در این کشور آمریکای لاتین همچنین گروه‌های مخالف را که به گفته آنان بدنبال انجام «کودتای تروریستی» بوده‌اند، متهم به دست داشتن در قتل شهروندان معترض کرده‌اند.

در همین ارتباط نیز راسوریو موریلو، سخنگو، مشاور و همسر رئیس جمهور نیکاراگوئه ضمن متهم نمودن مخالفان و معترضان، آنان را مسئول قتل شهروندان این کشور در جریان اعتراضات دانسته و افزوده است متهمان به زودی محاکمه خواهند شد.

با این حال برخی نهادهای حقوق بشری از جمله مرکز حقوق بشر نیکاراگوئه، آمار کشته شدگان در جریان اعتراضات چند ماه اخیر در این کشور را بسیار بیش از آمار رسمی دولتی عنوان کرده و گفته است در جریان این اعتراضات حداقل ۳۱۷ نفر کشته و بیش از ۲ هزار نفر زخمی شده‌اند.

اعتراضات اخیر گسترده‌ترین تظاهرات ضد دولتی از زمان انقلاب نیکاراگوئه در سال ۱۹۷۹ است که به سقوط دولت راستگرا و به قدرت رسیدن حزب چپگرای ساندنیستا به رهبری دانیل اورتگا منجر شد. اورتگا تا سال ۱۹۸۵ به عنوان رهبر انقلاب و از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ به عنوان رئیس جمهوری قدرت را در نیکاراگوئه در دست داشت.

با این حال دانیل اورتگا در انتخابات سال ۱۹۹۰ شکست خورد اما همچنان به فعالیت سیاسی به عنوان مخالف قانونی دولت ادامه داد و بار دیگر در سال ۲۰۰۷ به ریاست جمهوری رسید و تا کنون در این سمت بوده است.

دولت چپ‌گرای فعلی در نیکاراگوئه از متحدان و حامیان نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا و از منتقدان سرسخت سیاست‌های آمریکا در منطقه به شمار می‌رود.