به گزارش پارس نیوز، 

پلیس ترکیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد این افراد سابقه همکاری با داعش و حضور در مناطق درگیری در سوریه و عراق را دارند.

 گفته می‌شود افراد بازداشت شده، برنامه‌هایی را برای جذب افراد جوان و نیروی انسانی جهت عضویت در این گروه تروریستی اجرا می‌کردند. در جریان عملیات‌های ضد تروریستی که منجر به بازداشت این افراد شد، مقادیر زیادی اسناد محرمانه، تجهیزات ارتباطی و یک قبضه سلاح گرم کشف شد.

در حالی که رسانه‌های محلی ترکیه پیشتر گزارشاتی از حمایت‌های غیرمستقیم آنکارا از داعش از زمان آغاز بحران سوریه منتشر کرده‌اند اما دولت ترکیه مدعی است که طی 9 ماه اخیر بیش از 5400 داعشی را بازداشت کرده است.

بازداشت‌ها در ترکیه، در حالی ادامه دارد که بامداد پنجشنبه 28 تیر ماه بود که وضعیت اضطراری در این کشور، پس از دو سال، منقضی شد. دولت ترکیه از ماه جولای 2016 و به بهانه کودتای نافرجام، حالت فوق‌العاده در این کشور اعمال کرده بود.

پارلمان ترکیه اما قانون امنیتی جدیدی را به عنوان جایگزین وضعیت اضطراری در این کشور تصویب کرد. این قانون علاوه بر حفظ مبارزه دولت ترکیه با تروریسم، به مقامات محلی اختیارات بیشتری از جمله دوره‌های طولانی‌تر بازداشت و اخراج سریع کارکنان دولتی در صورت ثابت شدن ارتباطشان با سازمان‌های تروریستی یا تهدیدات علیه امنیت ملی، می‌دهد.