به گزارش پارس نیوز، 

در زیر به چند خبر غرب آسیا و قاره آفریقا به طور خلاصه اشاره می‌کنیم:

تاکید حماس بر ادامه مبارزه برای آزادی اسیران

یک عضو جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکید کرد این جنبش تمام آنچه را در اختیار دارد برای آزادی اسیران به کار خواهد گرفت و در این راه از تقدیم خون هم دریغ نخواهد کرد.

«موسی دودین» خاطر نشان کرد بازی با پرونده اسیران و حقوق آن‌ها هرگز جایز نیست و قطع حقوق آن‌ها بر خلاف مسئولیت اخلاقی و ملی است و حقوق اسیران نباید نقض شود.

سفر ابومازن به اردن

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز سه شنبه به اردن رفت تا با عبدالله دوم پادشاه این کشور دیدار کند. در سفر دو روزه ابومازن به امان، آخرین تحولات مسئله فلسطین و تحولات جهان عرب بررسی خواهد شد.

صهیونیست‌ها منزل یک خانواده فلسطینی را در قدس اشغالی ویران کردند

بولدوزر‌های ارتش رژیم صهیونیستی منزل یک خانواده فلسطینی را در شهرک شعفاط در شمال قدس اشغالی ویران کردند. اشغالگران به بهانه همیشگی و واهی نداشتن مجوز منازل مردم فلسطین را ویران می‌کنند که این اقدامات در چارچوب سیاست‌های نژادپرستانه و تبعیض‌آمیز این رژیم برای یهودی‌سازی فلسطین اشغالی قرار دارد.

آغاز بازگشت آوارگان سوری به منازلشان در حومه قنیطره

بازگشت صد‌ها خانواده به منازلشان در شهرک‌ها و روستا‌های حومه قنیطره در پی پاکسازی این مناطق از لوث گروه‌های تروریستی تکفیری آغاز شد.

بر اساس گزارش سانا، این خانواده‌های سوری به منازل خود در شهرک‌ها و روستا‌های جباتاالخشب، طرنجه، اوفانیا و عین البیضه در حومه قنیطره برمی‌گردند.

اقدام حیدرالعبادی درباره مبارزه با فساد

دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد حیدرالعبادی شماری از وزیران و مسئولان بلندپایه سابق را که گمان می‌رود در مسائل فساد دست دارند، به هیئت شفاف‌سازی ارجاع داد.

بیانیه علمای دربار آل سعود در واکنش به تعلیق روابط سعودی- کانادا

دبیرخانه آنچه شورای علمای ارشد سعودی خوانده می‌شود، در بیانیه‌ای به حمایت مجدد از آل سعود در پی اقدام این رژیم در تعلیق روابط با کانادا پرداخت.

در این بیانیه ادعا شده است که موضع کانادا (این کشور از نقض گسترده حقوق بشر در عربستان انتقاد کرده است) دخالت آشکار برای تاثیرگذاری بر نظام عدالت کیفری قلمداد می‌شود.

این بیانیه ادعا کرده است که دستگاه قضایی در پادشاهی سعودی، مستقل است و هیچ کس بر قضات سلطه ندارد.

وضعیت بهداشتی نامناسب خیابان‌های بغداد

یک رسانه عراقی در گزارشی اعلام کرد بغدادی‌ها غرق در زباله‌ها هستند، شهرداری بغداد چرا به مسئولیت خود عمل نمی‌کند؟. السومریه افزود وضعیت شهری همچون بغداد که بودجه آن یک تریلیون دینار است، نامناسب است به طوری که زباله‌ها اینجا و آنجا در مناطق مسکونی انباشته شده در حالی که شهرداری بغداد در این زمینه کوتاهی کرده است و با انتقاد‌های شدید مردم به سبب بی‌توجهی به مسئله نظافت شهر روبرو شده است.

شهروندان بغدادی، شهرداری بغداد را مسئول سطح نامناسب خدمات رسانی دانسته و از نخست وزیر عراق خواستند راه حل فوری برای این مشکل پیداکند.

اشتباه در ترجمه، چین را وارد نبرد ادلب کرد!

در اولین واکنش رسمی چین به خبر روزنامه الوطن سوریه مبنی بر آمادگی پکن برای مشارکت در عملیات آزادسازی ادلب، سفارت چین در دمشق گفت: این خبر‌ها صحت ندارد. سفارت چنین در بیانیه‌ای، علت انتشار این خبر را به ترجمه نادرست سخنان سفیر و وابسته نظامی چین در دمشق نسبت داده است.

در این بیانیه آمده است چین خواهان حل مسالمت آمیز بحران سوریه است و هیچ نیروی نظامی در سوریه ندارد که امکان مشارکت در هر عملیات نظامی در کنار ارتش سوریه را داشته باشد.

عبور اولین کشتی سوری از تنگه بسفر پس از چند سال

رسانه‌ها گزارش دادند که یک فروند کشتی سوری برای اولین بار طی چند سال اخیر از تنگه بسفر عبور کرده است. انتظار می‌رود خط حمل و نقل تجاری دریایی میان بنادر سوریه و ترکیه ازسرگرفته شود.

سفر خلیفه حفتر به نیجر

خلیفه حفتر فرمانده کل نیرو‌های مسلح لیبی در راس یک هیئت بلندپایه وارد نیامی پایتخت نیجر شد.

آماده شدن روسیه برای پرتاب ماهواره مصر به فضا

رسانه‌های روسی از آماده شدن روسیه برای پرتاب ماهواره مصر موسوم (Egyptsat-A) در ۲۲ نوامبر آینده با پیشرفته‌ترین و جدیدترین موشک روسی حمل کننده ماهواره خبر دادند.