به گزارش پارس نیوز، 

دولت روسیه پیش نویس توافقنامه‌هایی برای همکاری با سایر کشور‌های ساحلی دریای خزر برای پیشگیری از بروز حوادث در این منطقه و نیز همکاری درخصوص مبارزه با تروریسم را تصویب کرد.

بر اساس یکی از دستورات کابینه روسیه در این خصوص، این توافقنامه پیشتر با جمهوری آذربایجان، ایران، قزاقستان و ترکمنستان هماهنگ شده بود.

همچنین، به وزارت دفاع روسیه دستور داده شده است تا از جانب دولت این کشور گفتگو‌هایی را با کشور‌های حاشیه این دریا انجام داده و توافقنامه‌ای را نیز امضا کند.

«المار ممدیاروف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان دیروز دوشنبه به خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد: اصل عدم حضور قدرت‌های خارجی یکی از تمهیدات مورد توافق در کنوانسیون وضعیت حقوقی دریای خزر است که انتظار می‌رود در نشست سران ۵ کشور عضو در ماه جاری میلادی در قزاقستان مورد امضای طرفین قرار گیرد. طرفین با امضای چنین سندی موارد مندرج در آن را مورد تأئید قرار داده و تعهداتی را ذیل آن برعهده می‌گیرند.

وی افزود: در مجموع، این سند دریای خزر را منطقه صلح، حسن همجواری، دوستی و همکاری اعلام می‌کند.

لازم به ذکر است، رؤسای جمهوری ۵ کشور ساحلی دریای خزر ۱۲ آگوست سال جاری میلادی (۲۱ مرداد ماه) در نشستی در قزاقستان به جمع بندی سال‌ها مذاکره درباره وضعیت حقوقی دریای خزر پرداخته و کنوانسیونی را در این خصوص مورد امضاء قرار می‌دهند.