به گزارش پارس نیوز، 

'عبداللطیف الزیانی' دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس بعد از تصمیم عربستان برای قطع روابط با کانادا به دلیل انتقاد این کشور از دستگیری مخالفین سعودی، از مواضع دولت ریاض حمایت کرد.

وزارت امور خارجه قطر در بیانیه ای با رد اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس اعلام کرد که دوحه از حق دولتها و سازمان های بین المللی در اعلام نظر خود به ویژه در زمینه آزادی بیان و حقوق بشر حمایت می کند.

این بیانیه همچنین روابط قطر و کانادا را محکم خواند و افزود که این روابط برای دهه ها ادامه داشته است .

عربستان ، امارات ، بحرین و مصر 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم روابط خود با این کشور را قطع کردند و مرزهای زمینی و دریایی و هوایی خود را به روی قطر بستند.

این تنش از یک سال گذشته به بعد موجب بروز اختلافات شدید میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس شده است .

دولت عربستان روز دوشنبه با فراخوانی سفیر خود از کانادا به سفیر این کشور در ریاض 24 ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از وزارت امورخارجه این کشور منتشر کرد آمده است، این اقدام دولت ریاض پس از آن صورت می گیرد که کانادا ضمن ابراز نگرانی نسبت به موج بازداشت فعالان جامعه مدنی عربستانی از جمله 'سمر بدوی' برنده ' جایزه بین‌المللی زن شجاع' سال 2012 آمریکا و 'نسیمه الساده' ، خواستار آزادی فوری فعالان حقوق بشر سعودی شده بود.

منابع مخالف سعودی سه شنبه گذشته (9 مرداد) از بازداشت این دو فعال جامعه مدنی سعودی خبر داده بودند.

ریاض با بیان این که موضع کانادا در مورد آن چه فعالان جامعه مدنی سعودی اعلام شده است، ادعایی نادرست، عجیب و نادرست است، موضع گیری اتاوا در این مساله را دخالت آشکار در امور داخلی عربستان دانسته است.

عربستان همچنین اعلام کرد، درپی این موضع گیری دولت کانادا، کلیه تعاملات تجاری و سرمایه گذاری جدید خود را با این کشور به حالت تعلیق درخواهد آورد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اقدام اخیر کانادا حمله به عربستان تلقی می شود و نیازمند اتخاذ یک موضع جدی در برابر هر کشوری است که درصدد است، حاکمیت سعودی را خدشه دار کند.

دولت کانادا در اولین واکنش خود به این تصمیم عربستان اعلام کرد که توضیحات بیشتری در خصوص این رفتار از ریاض درخواست خواهد کرد.

سازمان عفو بین الملل هم با صدور بیانیه ای از مواضع دولت کانادا حمایت کرد و خواستار آزادی فوری فعالان مدنی زندانی در عربستان شد.