به گزارش پارس نیوز، 

رئیس جمهور اتریش که کشورش از ابتدای ماه جاری میلادی ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا را بر عهده گرفته اروپا را در مسیر جدایی ارزیابی کرده و درباره بازگشت ملی گرایی هشدار داد.

"الکساندر فان در بلن"، رئیس جمهور اتریش امروز (یکشنبه) با توجه به شروع دوران شش ماهه ریاست دوره ای اتریش بر اتحادیه اروپا درباره بازگشت ملی گرایی هشدار داده و اعلام کرد که اروپا در مسیر جدایی قرار دارد.  به گفته این مقام اتریشی اتحادیه اروپا و اتریش با توجه به شرایط سیاسی جهانی در معرض این خطر قرار دارند که اهمیت سیاسی خود را از دست بدهند.

وی که در مصاحبه ای با خبرگزاری اتریش سخن می گفت همچنین تصریح کرد که اروپا باید تصمیم بگیرد که آیا ما می خواهیم مانند سابق به مسیر خود ادامه دهیم و ببینیم چگونه اتحادیه اروپا و به این ترتیب اتریش در صحنه جهانی اهمیت خود را از دست می دهد، یا ما خواهان یک اروپای قدرتمند هستیم که در جهان شنیده می شود چرا که با یک رای صحبت می کند.

رئیس جمهور اتریش با تاکید بر اینکه وی خود خواهان یک اروپای قدرتمند و متحد است، همچنین تصریح کرد که من امیدوارم که مسئله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا به همه ما هشدار کافی داده باشد.

وی بر این عقیده است که سباستین کورس، صدر اعظم اتریش تعهد آشکاری را برای همکاری در اروپا ایجاد کرده و رویکرد طرفداری از اروپا که در برنامه های دولتی قرار گرفته است را جدی گرفته است.  به گفته "فان در بلن" صدر اعظم اتریش هم می داند که اتریش به تنهایی نمی تواند علایق و منافع خود را در دنیا پیش ببرد. نابودی اتحادیه اروپا کشورهای عضو این اتحادیه را مانند یک کشتی بدون فرمان در دریایی عمیق به باد و امواج می سپارد و بالاخره به فقر تازه در اروپا منجر خواهد شد.

فان در بلن همچنین با توجه به چالش های عظیمی که اتریش در دوران ریاست دوره ای خود بر اتحادیه اروپا با آن مواجه است از جمله شروع یک جنگ تجاری احتمالی آمریکا با اتحادیه اروپا وچین، بحران آب و هوا و مسئله مهاجرت خواستار انسجام بیشتر در اتحادیه اروپا شده و گفت: در همه این مسائل اتحادیه اروپا باید در کنار هم قرار گرفته و به صورت مشترک اقدام کند.

وی همچنین گفت که در مسئله مهاجرت در اروپا این خطر وجود دارد که از طریق تکروی های ملی یک تاثیر دومینویی ایجاد شده که این مسئله همچنین به اتریش آسیب برساند.

رئیس جمهور اتریش همچنین تاکید کرد که بدون یک سیاست پناهندگی و مشترک اروپایی و مبارزه با دلایل پناهندگی حل مسئله پناهندگان ممکن نیست. اگر ما می خواهیم از مهاجرت های غیرقانونی جلوگیری کنیم باید امکان مهاجرت های قانونی را خلق کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شمار پناهجویان به طرز چشمگیری کاهش یافته و شرایط تحت کنترل است در عین حال گفت که این مسئله مشروع و عاقلانه است که ما خود را برای تحولات آینده آماده کنیم.