به گزارش پارس نیوز، 

"گونتر اوتینگر"، کمیسر بودجه اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای با روزنامه "هانوفرشه آلگماینه سایتونگ" با توجه به مواضع ترامپ در نشست اخیر "جی 7" از اروپا و کانادا درخواست کرد که معقول و سنجیده عمل کنند. وی اتحادیه اروپا را از نظر اقتصادی برای رویارویی با آمریکا مجهز دانست.

اوتینگر در پاسخ به این پرسش که آیا ما با شکست نشست جی 7 یک نقطه عمیق را در مناسبات دو سوی آتلانتیک به دست آوردیم گفت: این نشست و خروجی آن یک گام دیگر در مسیر نادرست بود. سیاست جهانی و اقتصاد جهانی حالا در سخت ترین شرایط از زمان پایان جنگ سرد قرار دارند.

وی رئیس جمهور آمریکا را مسئول کاهش انتظارات از نشست اخیر جی هفت در کانادا ارزیابی کرده و با اشاره به نابودی و لغو بیانیه پایانی نشست جی 7 توسط ترامپ گفت: این مسئله مهم است که اروپا و کانادا حالا واکنش آرام و معقولی را به این مسئله نشان دهند و آرامش خود را حفظ کنند. در حال حاضر آرامش لازم است. ما باید منتظر بمانیم و ببینیم که چه تحولات دیگری در مناقشات تجاری شکل خواهد گرفت.

اوتینگر در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرد که تشکل "جی 7 مطمئنا دیگر از اهمیت جهانی چند سال یا چند دهه پیش برخوردار نیست. اما کنار گذاشتن و نادیده گرفتن آن هم اشتباه است. ما همچون گذشته و بدون تغییر به رشته مذاکرات با آمریکا در سطح اقتصادی و سیاسی نیاز داریم. بنابراین این نباید اروپایی ها باشند که جی 7 را زیر سوال قرار می دهند.

وی درباره پیشنهاد رئیس جمهور آمریکا برای بازگرداندن روسیه به تشکل جی 7 نیز گفت: ما علیه روسیه تحریم هایی را تصویب کرده ایم و فدراسیون روسیه را از تشکل جی 8 طرد کرده ایم. دلیل آن نقض قوانین بین المللی توسط روس ها در کریمه و شرق اوکراین است. تا زمانی که در اجرای توافق صلح مینسک در شرق اوکراین هیچ پیشرفت مهمی حاصل نشود در این راستا نمی تواند تغییری به وجود آید.

"اوتینگر" در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا تصمیمات متقابل اروپا علیه اقدامات تعرفه ای آمریکا هیچ تاثیری بر واشنگتن خواهد داشت گفت: این اقدامات مطمئنا اقتصاد آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی از لیست اقدامات گسترده اروپا علیه این اقدامات ترامپ خبر داده و گفت: این اقدامات متقابل شامل قراردادن تعرفه ها روی بسیاری محصولات آمریکایی و تولیدات با تکنولوژی بالا و پارچه های صنعتی و خیلی چیزهای دیگر است.

وی همچنین گفت که صدای انتقادها در عرصه اقتصادی آمریکا که به ترامپ در این زمینه هشدار می دهند بلند تر می شود. من فکر نمی کنم که او از تعرفه های گمرکی روی محصولات فولاد و آلومینیوم اروپا بر گردد، اما برداشتن گام های تنش زای بیشتر در این عرصه مانند قراردادن تعرفه های گمرکی بالاتر روی اتومبیل های ساخت اروپا را دقیق تر مورد ارزیابی قرار می دهد.

اوتینگر در بخش دیگری از این مصاحبه با توجه به بحران ایتالیا، مناقشات تجاری با دونالد ترامپ و خستگی ها در روند اصلاحات اتحادیه اروپا و صعود پوپولیست ها، این وضعیت را یک آزمون سخت برای اتحادیه اروپا ارزیابی کرده و گفت: ما باید نشان دهیم که اتحادیه اروپا می تواند در برابر همه چالش ها بایستد. همواره تلاش هایی در راستای جدایی این اتحادیه وجود دارد.