به گزارش پارس نیوز، 

«عاموس یادلین»، رئیس سابق سازمان اطلاعات نظامی رژیم صهیونیستی، به ناتوانی این رژیم در برابر نیرو‌های مقاومت در نوار غزه به ویژه حماس و قدرت فزاینده این جنبش اذعان کرد و گفت: باید در درازمدت به دنبال یافتن راه حل سیاسی بود که نوار غزه را به کرانه باختری مرتبط سازد.

او که در حال حاضر رئیس مؤسسه پژوهش‌های امنیت ملی وابسته به دانشگاه تل‌آویو است با روزنامه معاریو گفتگویی طولانی انجام داد که پایگاه عربی ۲۱ آن را به عربی ترجمه کرده است.

یادلین در این گفتگو اعتراف کرد اسرائیل طی تعاملش با جنبش حماس در سال‌های گذشته اشتباهاتی مرتکب شده است. به ادعای وی، مهمترین اشتباه این بود که اسرائیل در همه جنگ‌های سابق و آخرین بار در سال ۲۰۱۴ تا براندازی جنبش حماس در غزه پیش نرفت.

او همچنین مدعی شد حماس باید بداند اگر از آنچه وی «خطوط قرمز اسرئیل» خواند عبور کند، برای براندازی این جنبش اقدام خواهد شد.

یادلین در ادامه نیز ادعا کرد: اسرائیل امروز در مرحله تاریخی به سر می‌برد که از هفتاد سال قبل تاکنون بی‌سابقه است. اسرائیل دارای قدرت نظامی کوبنده‌ای است و متحدی در کاخ سفید دارد که قبلا سابقه نداشته است. اسرائیل روابط خوبی با کشور‌های بزرگ جهان دارد و با دو کشور عربی مصر و اردن توافقنامه صلح امضا کرده است و در کنار آن روابط غیر رسمی با برخی از کشور‌های عربی دارد که بدین معنی است که اسرائیل در وضعیت راهبردی مستحکمی قرار دارد.

وی افزود همه این ویژگی‌هایی که اسرائیل از آن برخوردار است، کمکی به حل مشکلات امنیتی مرکزی‌اش یعنی «تهدید ایران»، قدرت‌های منطقه‌ای خواهان نابودی اسرائیل و نزاع خونین با فلسطینی‌ها نکرده است.

این مقام صهیونیست در ادامه گفت: «پیش بینی می‌کنیم مقابله نظامی سختی طی همین سال در یکی از دو جبهه شمالی با لبنان یا جنوبی با غزه آغاز شود».

او که از کهنه خلبانان صهیونیست است که بیش از ۴۲۰۰ ساعت پرواز و ۲۵۰ پرواز هوایی تهاجمی داشته و بر خلبانان نخبه نظارت داشته است، افزود اسرائیلی‌ها در نگاهشان به نوار غزه همیشه افراطی‌ترین راه حل‌ها را ترجیح می‌دهند تا یا علیه حماس از طریق هوایی عمل کنند یا اینکه غزه را به طور کامل اشغال کنند.

 وی گفت: حماس که یک سازمان دشمن است اسرائیل را طی چند هفته با حملات موشکی‌اش به گروگان گرفته بود.

یادلین در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: «برگزاری گفتگوی سیاسی با حماس بهتر از توپخانه و موشک است، اما این جنبش در گذشته برای دستیابی به آتش بس، امتیازات زیادی از ما درخواست کرد که این خواسته‌ها بسیار بیش از آن است که ابومازن (رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی) برای توافق صلح دائم از ما درخواست کرده است. با این وجود می‌توان مذاکرات غیرمستقیم با حماس انجام داد. اما زمانی که به مسائل اساسی و محوری می‌رسیم مذاکرات به سرعت متلاشی می‌شود».

وی افزود علل مختلفی وجود دارد که هر مذاکره‌ای بین حماس و اسرائیل به شکست کشیده می‌شود. نخست گروگان‌های اسرائیلی و جنازه‌هایی است که حماس در غزه در اختیار دارد و اسرائیل آماده است هزینه بازگرداندن آن‌ها را بپردازد؛ اما نه آنگونه که حماس می‌خواهد. شکاف بین ما زیاد است و به سختی می‌توان این شکاف را پر کرد و به همین دلیل درصد دستیابی به توافق با این جنبش کم است.

یادلین در ادامه اذعان کرد: «علت دوم نیز قدرت نظامی حماس است. اسرائیل آماده است در بازسازی غزه سهیم شود با این شرط که این جنبش نوار غزه را خلع سلاح کند. من مطمئنم حماس موافقت نخواهد کرد سلاحش را رها کند. من مخالف آتش‌بس نیستم، اما وقتی وارد جزئیات می‌شویم خواهیم دید که امکان تحقق آن ضعیف است».

وی در پایان گفت: «باید در درازمدت به دنبال یافتن راه حل سیاسی باشیم که نوار غزه را به کرانه باختری مرتبط می‌سازد؛ گرچه چنین راه حلی در اسرائیل از پذیرش گسترده‌ای برخوردار نیست. زیرا اسرائیل ترجیح می‌دهد با هر دو منطقه بطور جداگانه تعامل کند. اما متأسفانه به نظر نمی‌رسد راه‌حلی در چشم انداز وجود داشته باشد؛ زیرا توافق اسلو انتفاضه دوم را با بیش از هزار کشته اسرائیلی در پی داشت و خروج از غزه نیز راکت‌ها و تونل‌ها را به دنبال داشت».