به گزارش پارس نیوز، 

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به توافق دولت افغانستان و گروه طالبان در برقراری آتش بس در این کشور، ضمن استقبال از این اقدام گفت: جمهوری اسلامی ایران از تصمیم دولت افغانستان برای اعلام آتش بس موقت با گروه طالبان حمایت و آن را گامی مثبت برای دستیابی به توافقات بزرگتر و بازگشت ثبات و امنیت دائمی به افغانستان ارزیابی می کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه همچنین بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هرگونه کمک و مساعدت به پیشبرد روند صلح در کشور همسایه افغانستان تحت هدایت و رهبری دولت این کشور تاکید کرد.

پس از اعلام آتش‌بس یک طرفه رئیس جمهور افغانستان، رهبر طالبان نیز با صدور بیانیه‌ای از برقراری آتش‌بس موقت با نیروهای امنیتی افغان خبر داد.

رئیس جمهور افغانستان هفته گذشته از 22 تا 29 خردادماه سالجاری (27 رمضان تا پنجم شوال) را آتش‌بس با طالبان اعلام کرد.

 رهبر طالبان نیز تنها در سه روز نخست عید سعید فطر آتش‌بس اعلام کرده است.

در بیانیه طالبان تاکید شده است که افراد این گروه از درگیری با نیروهای امنیتی افغان خودداری می‌کنند اما عملیات نظامی علیه نیروهای خارجی را ادامه می‌دهند.

رهبر طالبان همچنان از فرماندهان این گروه خواسته تا زندانیانی که عزم بازگشت به صفوف نیروهای امنیتی افغان ندارند را به رهبر طالبان معرفی کنند تا درباره آزادی آنها تصمیم‌گیری شود.

این گروه تصریح کرد: فرماندهان طالبان باید زمینه ملاقات خانواده‌ها با زندانیان این گروه را در عید سعید فطر فراهم کنند.

در پایان این بیانیه‌ تاکید شده است که افراد طالبان از حضور در تجمعات مردمی به دلیل بمباران احتمالی خودداری کنند تا مردم در حملات هوایی کورکورانه دشمن کشته نشوند.

فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز از پیشنهاد برقراری آتش‌بس اشرف غنی حمایت کرده است.