به گزارش پارس نیوز، 

هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با وجود سوالات متعدد خبرنگاران حتی حاضر نشد از رژیم صهیونیستی بخواهد از خود خویشتن‌داری نشان دهد.

هدر نائورت درباره حوادث غزه گفت: «ما به خاطر از دست رفتن جان همه افراد متاسف هستیم. هیلی و مقامات کاخ سفید در این زمینه صحبت کرده اند، اما اجازه دهید درباره اوضاع انسانی وخیم در غزه صحبت کنیم. بسیاری از ساکنان غزه دسترسی کافی به مراقبت پزشکی ندارند و دسترسی به برق، غذا و شغل و بسیاری از چیز‌های دیگر ندارند. بدبختی مردم غزه در نتیجه کار‌های حماس است. مردم می‌خواهند اسرائیل را به خاطر همه این حوادثی که در چند هفته گذشته روی داده است، مقصر بدانند. به اوضاع وخیم که مردم در غزه با آن مواجه هستند، نگاه کنید. این‌ها در نتیجه حاکمیت غزه است.»

خبرنگاری پرسید، بسیاری از متحدان آمریکا حداقل در حد حرف گفتند که اسرائیل باید مقداری خویشتن‌داری نشان دهد. چرا آمریکا حتی نمی‌خواهد چنین حرف ساده‌ای را بگوید؟

وی گفت: «ما به خاطر از دست رفتن جان‌ها متاسف هستیم و این بسیار روشن است. دولت همواره این مسئله را گفته است و ما در مناسبت‌های مختلف این را گفته‌ایم. ما شاهد هستیم که حماس چگونه خشونت را ترغیب می‌کند. اقدامات و فعالیت‌هایی که در آنجا در حال وقوع است و همه شما به آن اشاره کرده‌اید، مطمئنا اگر تظاهرات خشونت‌آمیز متوقف شود و حماس از ترغیب به خشونت دست بکشد، متوقف خواهدشد. حماس مردم را ترغیب می‌کند تا از حصار مرزی بالا روند و مردم را ترغیب می‌کند حصار مرزی را از بین ببرند و به سمت اسرائیل بروند. حماس این بادبادک‌ها را به سمت حصار می‌فرستد. آن‌ها مردم را ترغیب می‌کنند این کار‌ها را انجام دهند. اگر آن‌ها از این کار دست بکشند، خشونت مطمئنا متوقف خواهد شد.»

خبرنگاری پرسید، انگلیس خواهان تحقیق مستقل در این زمینه شد. آیا آمریکا از آن حمایت می‌کند؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «این در حد فرض است و من نمی‌خواهم درباره آن صحبت کنم.»

خبرنگاری پرسید، آیا شما می‌گویید سربازان اسرائیلی که این افراد را کشتند، شصت نفر را کشتند که شش نفر از آن‌ها کودک هستند، به هیچ وجه مسئول نیستند؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند. وقتی که افراد به مرز فرستاده می‌شوند و تسلیحات در دست دارند و تهدید می‌کنند از مرز عبور می‌کنند و کوکتل مولوتوف پرتاب می‌کنند، اسرائیل حق دارد از خود دفاع کند، اما می‌خواهم همچنین در این زمینه به صورت شفاف بگویم که ما به خاطر از دست رفتن جان‌ها متاسف هستیم.»

خبرنگاری پرسید، آیا افتتاح سفارت ربطی به این خشونت‌ها ندارد؟

هدر نائورت گفت: «ما تظاهرات را از شش هفته گذشته شاهد بوده‌ایم. این تظاهرات مسئله جدیدی نیست. سفارت ما مدت‌ها است که قرار بود افتتاح شود و رئیس جمهور اواخر سال گذشته این مسله را اعلام کرده بود. اگر حماس می‌خواهد از آن به عنوان بهانه برای ترغیب خشونت استفاده کند، این انتخاب آن‌ها است و انتخاب غیرمسئولانه‌ای است.»

خبرنگاری پرسید، آیا مقصر همه مسائل در غزه حماس است؟

هدر نائورت گفت: «مسئولیت اولیه آن با حماس است. این نخستین بار نیست که ما این مطلب را می‌گوییم. ما مدت‌ها است که به صورت شفاف این مسئله را گفته ایم.»

خبرنگاری پرسید، معمولا درباره حوادث مختلف در جهان دولت آمریکا خواهان خویشتن‌داری همه طرف‌ها می‌شود. این ساده‌ترین حرفی است که می‌شود زد. چرا در این مورد گفتن این حرف اینقدر دشوار است. چه اشکالی دارد که از اسرائیل بخواهید خویشتن‌داری نشان دهد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «من فکر می‌کنم این منطق پیچیده‌ای است. ما بدنبال این هستیم که دقیقا چرا تظاهرات در حال وقوع است و چرا حماس مردم را ترغیب می‌کند بروند و تظاهرات کنند و چرا ترغیب می‌کند به حصار مرزی بروند و آن را تخریب کنند. آن‌ها بادبادک با کوکتل مولوتوف رها می‌کنند، حماس مردم را ترغیب می‌کند این کار را انجام دهند و با این کار جان فلسطینی‌ها را به خطر می‌اندازد. بسیاری می‌خواهند نسبت به حماس دلسوزی کنند، اما ما نمی‌خواهیم دلسوزی کنیم.»