به گزارش پارس نیوز، 

 فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه و پس از پایان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ در سخنانی اعلام کرد: از تلاش‌ های انگلیس، آلمان و فرانسه برای رفع نگرانی‌ های ترامپ درباره برجام حمایت می‌کنیم؛ اما این تلاش‌ ها باید در چارچوب توافق کنونی باشند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: در نشست امروز بر تعهد اروپا درباره اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران توسط همه طرف‌ ها تأکید کردیم.

وی ادامه داد: برجام را از عناصر راهبردی امنیت در منطقه می‌ دانیم؛ اما این امر بدین معنا نیست که با ایران درباره مسائلی مانند موضوعات غیرهسته‌ ای رایزنی نمی‌ کنیم.

این در حالیست که تروئیکای اروپائی انگلیس، فرانسه و آلمان ساعاتی پیش و در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در طرح تحریم های جدید علیه ایران ناکام ماندند.

بر اساس اعلام رویترز، ایتالیا در این نشست با اعمال تحریم‌ های جدید به بهانه برنامه موشکی و فعالیت‌ های منطقه‌ ای ایران مخالف بود و اعلام کرد که این اقدامات تنبیهی شاید نتواند ترامپ را به ماندن در توافق هسته ای سال 2015 با ایران موسوم به برجام متقاعد کند.

لازم به ذکر است، وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان در تلاشی ادعائی و در راستای متقاعد کردن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای عدم خروج از برجام تصمیم داشتند تحریم های جدیدی را علیه تهران اعمال کنند؛ اما در نهایت تصمیم گرفتند از این اقدام صرف نظر نمایند.

دیپلمات نماینده یکی از کشورهای مخالف تحریم ایران در این باره به رویترز اعلام کرد: شاید این کار به قیمت شکست همیشگی توافق هسته ای تمام شود؛ چرا باید ریسک کرده و علاوه بر تقویت موضع تندروها در ایران، فرصت انعقاد قراردادهای جدید در ایران را نیز از دست بدهیم؟

گفتنی است، ترامپ پیتشر مدعی شده بود که 12 ماه می سال جاری میلادی (۲۲ اردیبهشت) دیگر پایبندی ایران به برجام را تأئید نکرده و به صورت یکجانبه از این توافق بیرون می آید.