به گزارش پارس نیوز، 

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری فلسطینی 'معا'، عباس در بیست و نهمین کنفرانس سران اتحادیه عرب در 'الظهران' عربستان، به اقدامات اخیر آمریکا علیه فلسطین اشاره کرد و گفت: دولت کنونی آمریکا با شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، قوانین بین المللی را نقض کرد و در نزاع میان فلسطین و رژیم صهیونیستی، طرف این رژیم را گرفت، از این رو دیگر نقش میانجی گر را ندارد و سخن گفتن از طرح صلحش از اعتبار ساقط شده است.
وی ادامه داد: فلسطین همواره پای میز مذاکرات حاضر بوده و همراهی خود را با همه طرح هایی که با هدف دست یابی به سازش مطرح شده، اعلام کرده و با دولت های پیشین و کنونی آمریکا در این زمینه همکاری کرده است. ما چندین بار با رئیس جمهوری آمریکا دیدار کردیم و منتظر بودیم که طرح خود را برای برقراری صلح میان دو طرف ارائه دهد، اما تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، شکست بزرگی رقم زد که اکثریت کشورهای جهان آن را رد کردند.
رئیس تشکیلات خودگردان گفت: قدس در معرض حملات و ساخت و سازهای بی سابقه 'اسرائیل' قرار گرفته که هدف از آن نابودی هویت تاریخی عربی، اسلامی و مسیحی این منطقه است. اما من بار دیگر تاکید می کنم که قدس شرقی، پایتخت ابدی فلسطین است.
عباس اضافه کرد: اسرائیل به قطعنامه های شورای امنیت بی توجه بوده و تاکنون هیچ یک از 86 قطعنامه ای که از سوی این شورای صادر شده را اجرایی نکرده است.
وی گفت: 'اسرائیل' می کوشد که به عضویت شورای امنیت سازمان ملل دربیاید. اما هیچ عاقلی این مسئله را نمی پذیرد، چرا که اسرائیل به هیچ یک از قطعنامه های سازمان ملل پایبند نبوده و آن را اجرا نکرده است.
عباس افزود: اسرائیل هیچ احترامی برای شورای امنیت و مشروعیت بین المللی قائل نیست و نباید اجازه داد که به عضویت شورای امنیت سازمان ملل دربیاید.
این مقام فلسطینی بار دیگر خواستار حمایت از طرح سازش شد که در فوریه (بهمن) گذشته، به عنوان راه حل نزاع میان فلسطین و 'اسرائیل' در شورای امنیت سازمان ملل، مطرح کرده بود.
این طرح خواستار برگزاری یک کنفرانس بین المللی صلح در سال 2018 است که بر اساس آن، با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل موافقت می شود. همچنین یک مکانیزم بین المللی چند جانبه برای نظارت بر مذاکرات جدی میان دو طرف با التزام به قعطنامه های سازمان ملل تشکیل می شود و نتایج به دست آمده از این کنفرانس در یک چارچوب زمانی مشخص و با ضمانت های اجرایی لازم، به مرحله اجرا می رسد.
کنفرانس سران عرب با حضور 21 نماینده از کشورهای عربی از جمله 16 تن از رهبران کشورهای عضو در این اتحادیه یک روز پس از حمله نظامی آمریکا به همراهی انگلیس و فرانسه به سوریه، در عربستان برگزار شد.