"فرانک والتر اشتاین مایر"، وزیر امور خارجه آلمان در سخنانی انتقاد شدیدی به اقدامات نظامی روسیه در سوریه وارد کرد.

وی در این باره اظهار داشت که در مسکو مطمئنا این نگرانی وجود دارد که یک اسلام افراطی از خاورمیانه و از راه آسیای مرکزی به روسیه هم منتقل شود. اما زمانی که من به آنچه که در حلب اتفاق می افتد نگاه می کنم تنها می توانم بگویم حتی زمانی که آنجا همچنان صدها یا هزارها یا بیشتر افراد مسلح جبهه النصره وجود داشته باشند  باز هم هیچ توجیهی برای این وجود ندارد که این شهر با صدها هزار نفر سکنه آن با خاک یکسان شوند.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که در اصل روسیه نیز باید بداند که هیچ راه حل نظامی برای سوریه نمی تواند وجود داشته باشد. همچنان شمار زیادی سلاح و مبارز وجود دارد که مقاومت می کنند و اجازه نخواهند داد رژیم بشار اسد آینده این کشور را تعیین کند.

اشتاین مایر با وجود اختلافات اخیر بین آمریکا و روسیه دنیا را در آستانه جنگ سرد جدیدی ندیده و گفت: یک خط موازی مستقیم بین این دو دوره کشیدن ساده انگاری است. جهان در دوران جنگ سرد به دو قسمت تقسیم شده بود، کشورها یا در جبهه واشنگتن یا مسکو قرار داشتند و خطوط قرمز برای هر دو طرف روشن بود. جهانی که ما امروز در آن حرکت می کنیم بسیار پیچیده تر و غیر قابل پیش بینی تر شده است.