مجلس نمایندگان آمریکا از اوباما خواست هکرهای ایرانی را مجازات کند. 

نمایندگان این مجلس روز پنجشنبه لایحه‌ای ارائه کردند که در آن از رئیس جمهور امریکا خواسته شده است ایرانی‌هایی را که در حملات سایبری علیه آمریکا دخالت دارند، تحریم کند. 

جان رات کلیف، نماینده جمهوریخواه از تگزاس، در بیانیه‌ای گفت که این لایحه با عنوان تحریم سایبری ایران ۲۰۱۶ دولت اوباما را موظف می‌کند مطابق فرمان اجرایی آوریل ۲۰۱۵ که به وزارت خزانه داری دستور داده است علیه هکرهای مظنون تحت حمایت دولت (ایران) اقدام کند، افراد وابسته به دولت ایران را تحریم کند. 

این لایحه که مشابه آن را نیز سناتور مایک راندز (نماینده جمهوریخواه داکوتای جنوبی) در سنا به جریان در آورده، دو ماه بعد از طرح اتهام وزارت دادگستری علیه هفت هکر ایرانی متهم به حمله به رایانه‌های بانک‌های آمریکایی و یک سد در نیویورک ارائه شده است. 

اگرچه مقامات اطلاعاتی آمریکا در گذشته توانایی‌های هکرهای ایرانی را اندک می‌دانستند، رات کلیف این هفته گفت، دولت باید اطمینان دهد، علیه افرادی که به شبکه‌های آمریکایی حمله می‌کنند، اقدام لازم را به عمل می‌آورد. او در بیانیه خود گفت: «خطر توانمندی‌های روزافزون ایران در حوزه سایبری در چند سال گذشته افزایش یافته است و ما باید این تهدیدات را جدی بگیریم.» 

وقتی سناتور راندز نیز لایحه مشابه را در سنا ارائه کرد، گفت که تحمیل تحریم به دولت کمک می‌کند حملات سایبری را قبل از وقوع متوقف و نقاط ورودی خطر را شناسایی کند. 

رات کلیف گفت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، هفته گذشته به او گفته است نگران استفاده ایران از منابع مالی حاصل از توافق هسته‌ای در حوزه سایبر است. او در بیانیه خود افزود: از این رو ضرورت اعمال تحریم به عنوان ابزاری برای جلوگیری از این رفتارهای مخرب که امنیت ملی ما را به شدت تهدید می‌کند، بیشتر می‌شود.