به گزارش پارس به نقل از تسنیم، در حالی که کارگروه ویژه سازمان ملل درباره «بازداشت‌های خودسرانه) قرار بود صبح روز جمعه تصمیم خود درباره شکواییه جولیان آسانژ را اعلام کند، اما بی‌بی‌سی روز پنج شنبه گزارش داد کارگروه سازمان ملل که در ژنو مستقر است حکم داد که جولیان آسانژ «به صورت خودسرانه بازداشت» شده است.

هنوز جزئیات بیشتری از  این حکم منتشر نشده است.

این حکم در حالی صادر شده است که بنیانگذار ویکی لیکس در پیامی توییتری گفته بود اگر سازمان ملل علیه وی رای دهد و بازداشت وی را غیرقانونی نداند، سفارت اکوادور در لندن را ترک و خود را تسلیم پلیس انگلیس می‌کند.

در عین حال آسانژ در این پیام عنوان کرده است، اگر سازمان ملل به نفع من رای داد و دولت‌های انگلیس و سوئد به رفتار غیرقانونی محکوم شوند، «انتظار دارم هر چه سریع‌تر گذرنامه‌ام به من بازگردانده و به تلاش‌ها برای بازداشت من خاتمه داده شود».

آسانژ که از سه سال و نیم پیش (ژوئن 2012) در سفارت اکوادور پناهنده شده، در سوئد به  اتهام سوء‌استفاده جنسی در سال 2010 تحت تعقیب است و در صورت ترک ساختمان سفارت، بازداشت و به سوئد بازگردانده خواهد شد.

آسانژ 44 ساله همچنین بیم آن دارد در صورت خروج از سفارت اکوادور، بازداشت و به امریکا بازگردانده شود؛ وی در سال 2010 صدها هزار نسخه از اطلاعات طبقه بندی شده نظامی و دیپلماتیک امریکا را افشا کرد.

انگلیس: تمامی تلاش خود را برای بازداشت آسانژ انجام خواهیم داد

با این حال مقامات دولت و پلیس انگلیس می‌گویند جولیان آسانژ بنیانگذار تارنمای ویکی لیکس در صورت ترک سفارت اکوادور، بازداشت خواهد شد.

پس از انتشار اخباری مبنی بر اینکه کار گروه سازمان ملل به نفع آسانژ رای داده است، سخنگوی دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس گفت در صورتی که آسانژ سفارت اکوادور در لندن را ترک کند، بازداشت خواهد شد.

در همین حال سخنگوی کامرون گفت هرگونه تصمیم از سوی کارگروه سازمان ملل از نظر قانونی الزام آور نیست و در صورتی که وی ساختمان سفارت را ترک کند، قرار بازداشت وی اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: «اتهام تجاوز جنسی و قرار بازداشت اروپایی همچنان پا برجاست، بنابراین انگلیس تعهد قانونی دارد تا آقای آسانژ را به سوئد منتقل کن.».

وی گفت: «ما کاملا شفاف بیان کردیم که آقای آسانژ هرگز به صورت خودسرانه از سوی انگلیس بازداشت نشده است، در حقیقت وی با انتخاب ماندن در سفارت اکوادور، به صورت داوطلبانه از بازداشت قانونی فرار کرده است».

در همین حال سخنگوی پلیس انگلیس نیز روز پنج شنبه اعلام کرد در صورتی که آسانژ سفارت اکوادور در لندن را ترک کند، بازداشت خواهد شد.

وی افزود: «قرار بازداشت هنوز پابرجاست. اگر وی سفارت را ترک کند، ما همه تلاش خود را برای بازداشت وی انجام خواهیم داد».